Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ulusal Ordusu, Babu’l Mendeb Boğazı’nı emniyet altına almaya çok yakın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, İran destekli darbeci Husi militanlarla giriştiği şiddetli çatışmalardan sonra Taiz ilinin batısındaki stratejik Kehbub dağlarını ele geçirdi.

Yemen Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, ulusal ordu kuvvetleri, Yemen’in güneybatısındaki Babu’l Mendeb Boğazı’na hakim el-Huceybe dağlarında kontrolü sağladı. Husilere yönelik operasyonları sürdüren ulusal ordu güçleri, Kehbub dağlarının tamamını kontrol altına almayı başardı.

Operasyonlar sonucunda Husilerin bölgede silah deposu olarak kullandığı çok sayıda mağara ve sığınak ele geçirildi.

Yemen Ulusal Ordusu Sahil Cephesi Sözcüsü Ahmed Atıf el-Subeyhi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Babu’l Mendeb Boğazına 35 kilometre mesafedeki Kehbub Dağları’nı ele geçiren ulusal ordu güçlerinin boğaza ulaşması için yalnızca bölgedeki çöl arazilerinin kaldığını ifade etti.

Taiz’de, Husilere ağır darbe

Taiz’de ise Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun (Arap Koalisyonu) desteğiyle ilerleyen ulusal ordu güçleri, kentin batısında Husi militanların elinde kalan son bölgelerde de kontrolü sağladı.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Husilerin savunma cephesi çökerken Taiz’de Husilerin kontrolünde kalan son bölge olan Muza beldesinin de kısa zamanda ele geçirileceği tahmin ediliyor.

Söz konusu kaynaklar, ayrıca, ulusal ordu kuvvetlerinin ani bir operasyonla Taiz’in batısındaki el-Amri askeri üssünü de şiddetli çatışmalardan sonra İran destekli Husi militanlardan geri aldığını sözlerine ekledi.