Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ulusal Ordusu, Cevf’deki stratejik noktaları ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, Husilerin kontrolündeki Cevf ilinde yeni stratejik noktaların ele geçirdi.

Yemen ordusu basın merkezi tarafından dün yapılan açıklamada, “Ulusal Ordu, Cevf iline bağlı Bart el-Anan ilçesinde yeni stratejik noktaları ele geçirdi. Darbeci Husi milisleriyle çıkan şiddetli çatışmalarda örgüte ağır darbe vuruldu” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, askerlerin Bart el-Anan ilçesine bağlı ez- Zehra ve el-Kaif bölgelerinde bulunan Nebia, Eşşaş ve Rah gibi stratejik noktalarda kontrolü ele geçirdiği belirtildi.

Husi kanadından çatışmalara ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Şarku’l Avsat’a konuşan 6. Askeri Bölge Sözcüsü Albay Abdullah el-Eşref, “Ulusal Ordu güçleri Husi milislerle girdiği çatışmalarda, Cevf iline bağlı Bart el-Anan ilçesinin kuzeyinde yer alan Ruba Dağı’nda bazı noktaları ele geçirdi. Aralarında saha komutanlarının da bulunduğu çok sayıdaki darbeci milis etkisiz hale getirildi” dedi.

Sözcü, konuşmasının devamında, çatışmalardan sonra çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini ve birkaç darbecinin esir alındığını aktardı.

Eşref, Husi milislere ait 5 cesetlerin isimlerinin, ‘Abdulhalık Muhammed Nasır Sari eş-Şinnani, Hatim Humud Ebu Katfa, Gemedan Cabir Sedle, Nayif Hasan Sari, İbni Faysal Semin’ olduğunu açıkladı.

Sözcü, açıklamasında ayrıca Ulusal Ordu’nun bu ay içerisinde Ruba Dağı’nda çok sayıda bölgenin kontrolünü ele geçirdiğine işaret etti.

Öte yandan Yemen Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesi 26 Sebtember.net’te yer alan habere göre askeri kaynaklar, geçtiğimiz hafta, Saada’da yaşanan çatışmalarda aralarında 6 Husi liderin bulunduğu çok sayıda militanın öldürüldüğünü aktardı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu’na bağlı güçler, Saada’da ‘Yılanın başını ezmek’ operasyonu kapsamında, Husilere karşı çatışmalara girişiyor.