Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ulusal Ordusu Hacca’da ilerleyişini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, Arap Koalisyonu’nun desteği ile Hacca’nın kuzeyindeki Aham üçgeni ve bu civardaki birkaç köyün kontrolünü ele geçirdi.

Bölgede yürütülen askeri operasyon neticesinde, İran destekli Husi milislerin saflarından onlarca ölü ve yaralı olduğuna dair haberler gelirken, Arap Koalisyonu’na bağlı savaş uçaklarının Hacca’nın kuzeyinde gerçekleştirdiği hava saldırısında milislere ait üç aracın imha edildiği kaydedildi.

Aham üçgeni, İran destekli Husi milisler için hayati öneme sahip bir tedarik rotasını temsil ediyor.

Öte yandan koalisyona bağlı savaş uçakları, Ma’rib ilinin batısında yer alan Husi milislerin bazı mevzilerine yönelik de hava saldırısı gerçekleştirdi.

Yemen silahlı kuvvetlerinin medya merkezine konuşan askeri kaynaklar, ordu kuvvetlerinin topçu bombardımanı ile eş zamanlı olarak koalisyona bağlı savaş uçaklarının, Ma’rib’in batısında yer alan Husi mevzilerini hedef aldığı bilgisini verdi.

Kaynaklar, söz konusu hava baskı ve topçu atışlarının, Husi milislerin Ma’rib’e doğru üç balistik füze fırlatmasından sonra geldi. Bu arada, koalisyona bağlı hava savunma sistemi, Husilerin fırlattığı balistik füzeleri havada imha etti.