Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ulusal Ordusu, Husiler tarafından zorla cepheye sürülen çocukları kurtardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, resmi internet sitesinde yaptığı duyuruda ülkenin doğusundaki Beyhan kentinde Husiler tarafından zorla cepheye sürülen yaşları 13 ila 16 arasında değişen çocukların yakalandığını duyurdu.

Açıklamada çocukların tamamının Husiler tarafından Damar kentinden getirildiğine ve çocukların nereye gittiklerini bilmediğine dikkat çekildi. Bazı çocukların Husi militanlarının kendilerini okuldan aldıklarını ve Savunma Bakanlığı tarafından verilen iki günlük askeri eğitimden sonra evlerine döneceklerinin söylediği aktarıldı. Açıklamada çocukların Husilerin kendilerini Beyhan kentine getirerek “Amerikalılara ve İsraillilere karşı savaşacaksınız” diyerek zorla ve tehditle cepheye sürdüklerini ifade ettikleri kaydedildi. Yaşları 13 ila 16 arasında değişen 6 çocuğun Beyhan kenti yakınlarındaki bir askeri üsse teslim edildiği belirtildi.

Yemen’de operasyonlar sürüyor

Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından hava desteği sağlanan Yemen Ulusal Ordusu ve Halk Direniş Komiteleri (HDG) ile darbeci Husi militanlar arasındaki çatışmalar şiddetini artırıyor. Ulusal Ordu ve HDG, Şubve’de darbecilerin elinde kalan son bölgeleri de ele geçirirken çok sayıda Husi militanı Ulusal Ordu güçlerine teslim oldu. Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na ait savaş uçakları Şubve üzerinde uçuşlar gerçekleştirildi. Husiler tarafından Beyda kentinden Ulusal Ordu ve HDG’nin ele geçirdiği Beyhan kentine gönderilen ek kuvvetlere bombardıman düzenledi.

Çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki kaynaklar, 150’den fazla Husi militanın yakalandığını duyurdu. Ulusal Ordu’ya bağlı Hazem Tugayı Resmi Sözcüsü Ali el-Akili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Yemen’in doğusundaki Barika ve Safra bölgelerinde, Husilerin elinde kalan son noktaların temizlenmesi operasyonları esnasında 41 Husi militanın yakalandığını belirtti.

Akili açıklamasında, şu ifadeleri kullandı;

“Koalisyon güçlerinin hava bombardımanından sonra Beyhan kentine ek kuvvet göndermeyi sonlandıran Husiler, HDG ve Ulusal Ordu güçlerinin Beyhan’ın batısındaki yüksek kesimlerde ilerleyişe geçmesi karşısında bölgede ellerinde kalan son kent olan Beyda’yı savunmaya geçtiler. Beyhan’ı ele geçirmemizden sonra Husi militanları Yemen’in doğu sahilleriyle olan bağlantılarını tamamen yitirdi. Husi militanların Beyda’da bulunmasının hiçbir anlamı kalmadı.”

Operasyonlar hakkında Şarku’l Avsat’a bilgi veren bir diğer askeri kaynak ise Safra bölgesinde yaşanan çatışmalardan kaçan 18 Husi militanının Beyhan kenti sakinleri tarafından yakalanarak Ulusal Ordu güçlerine teslim edildiğini bildirdi.

HDG, Beyhan kentindeki basın bürosu aracılığıyla sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Beyhan kentinin doğusundaki Barika bölgesinde en az 100 Husi militanının yakalandığını duyurdu.

Sana’nın doğu kapısı olarak nitelenen Nehm bölgesinde de çatışmalar devam ediyor. Ulusal Ordu ve HDG, Husilerin sızma girişimlerine karşı mevzilerini korurken Tebbe yakınlarında da Husilere yönelik kuşatmasını sürdürüyor. Ulusal Ordu’ya bağlı topçu birlikleri, Tebbe bölgesinde kuşatma altında tutulan Husi militanlarına yönelik atışlarına devam ediyor.

Askeri kaynaklar, Ulusal Ordu Güçleri ve HDG direnişçilerinin, Nehm’deki çatışmalardan kaçarak Tebbe bölgesine sığınan Husi militanlarını bölgeden çıkarmak için harekete geçtiğini bildirdi.

Ulusal Ordu’ya bağlı 17. Piyade Tugayı’ndan bir askeri kaynağın Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre bölgedeki Mukbine cephesinde Ulusal Ordu Güçleri, Tebbe el-Hazlan beldesini Husilerden geri aldı. Husi militanlarına ağır kayıp verdirdi. Ulusal Ordu’nun aralarında Husilerin önde gelen kolunun lideri Ebu Merran’ın da olduğu 3 Husi liderinin yanı sıra 5 militanı öldürdüğü kaydedildi.

17. Piyade Tugayı Operasyon Komutanı Albay Abdu Hammud es-Sağir, konuya dair yaptığı açıklamada Mukbine bölgesinde operasyonları yoğun olarak sürdürdüklerini belirtti. Bölgenin Ulusal Ordu Güçleri açısından stratejik bir geçiş konumunda olduğunu vurguladı. Bölgedeki yoğun çatışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.