Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ulusal Ordusu’na bağlı 12 tugay, el-Beyda operasyonuna hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonunun hava desteğiyle ülkenin batı sahilindeki Hudeyde kentini kurtarma operasyonunu sürdürürken, askeri kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, ulusal orduya bağlı 12 tugay, ülkenin orta kesimindeki el-Beyda ilini tamamen ele geçirmek için operasyon başlatmaya hazırlanıyor.

Askeri kaynaklar, el-Beyda ilinin ele geçirilmesi için gerekli operasyonel hazırlıkların tamamlandığını belirtirken, ulusal ordu kuvvetleri, el-Beyda iline bağlı el-Numan beldesini tamamen ele geçirdi. Ayrıca, Melacim beldesinde de ilerleme kaydeden ulusal ordu güçleri, el-Beyda ili merkezine 30 kilometre mesafeye sokuldu.

Arap Koalisyonunun etkin desteğiyle, Husi militanların merkezi konumundaki Saada ilindeki çeşitli bölgelerde ilerleme kaydeden ulusal ordu güçleri, Tur el-Baha ve el-Şariha bölgelerini ele geçirdiğini ilan etti. Ulusal ordu, eş zamanlı olarak Hudeyde’nin güneyinde sürdürdüğü operasyonlarda aralarında üst düzey saha komutanlarının da bulunduğu 40 Husi militanı öldürdüğünü bildirdi.

Sahada bu gelişmeler yaşanırken, Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı General Ali Muhsin el-Ahmar, üst düzey askeri liderler ve Arap Koalisyonu temsilcileriyle, Mareb ilinde, son saha gelişmelerine dair bilgi aldığı bir toplantı düzenledi.

El-Ahmar, yapılan toplantıda, Yemen’de İran destekli darbeci Husi militanlara karşı önemli zaferler kazana ulusal ordu komutanlarına tebriklerini bildirdi.

Yemen Resmi Haber Ajansı’nın (SABA) verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmar, ulusal ordu güçlerine Yemen halkının mağduriyetlerini gidermek için Husi darbecilere karşı tek saf olma çağrısı yaptı.

Ulusal ordu ve Husi militanlar arasında, Yemen’in çeşitli bölgelerindeki şiddetli çatışmalar ise devam ediyor. Ülkenin batısındaki Hudeyde kentinin güneyinde, sızma girişiminde bulunan Husi militanlar ile ulusal ordu güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda, 40 Husi militan öldürülürken çok sayıda militan da esir alındı.

El-Beyda ilinde ise ulusal ordu kuvvetleri, Arap Koalisyonunun yoğun hava desteğiyle Melacim beldesindeki ilerleyişini sürdürüyor.

Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre, çatışmalar Melacim beldesi yakınlarındaki Fadha bölgesinde yoğunlaşırken, ulusal ordu kuvvetleri 30 kilometrelik bir ilerleyiş kaydetti. Söz konusu kaynaklar, çok sayıda Husi militanın çatışmalardan kaçarak geri çekildiğini bildirdi.

Öte yandan, Yemen Ulusal Ordusu’nun resmi internet sitesi September.net tarafından verilen bilgilere göre, ulusal orduya bağlı güçler, Saada kentinde Maran ve Malahiz beldelerini birbirine bağlayan otobanı ele geçirdi. Arap Koalisyonuna ait savaş uçakları ise Husilere ait mevzilere yoğun bombardıman düzenledi. Koalisyon güçlerinin bombardımanlarında, en az 12 Husi militanın öldüğü ifade edildi.