Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ulusal Ordusu’nun Husilere karşı ilerleyişi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordu güçleri, Hudeyde’nin güneyindeki darbeci milislerin kontrolünde bulunan birçok köy ve kasabanın kontrolünü sağlamayı başardı.

Hudeyde’nin doğu sınırı ve Hudeyde-Sana ile Hudeyde-Taiz yollarının bağlantı hattının bulunduğu bölge yakınlarında ise ordu güçleri ve Husi milisler arasında çatışmalar yaşandı. Onlarca aile, yaşanan çatışmalar dolayısıyla evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Husi saldırılarında genç bir kadın hayatını kaybetti

Vatandaşların yerlerinden edilmesiyle birlikte Husi milisler, aşağı el-Caribe köyü sakinlerine havan toplarıyla saldırdı. Saldırılarda genç bir kadın hayatını kaybederken, annesi de yaralandı. Amalika Tugayları, gerekli tedavinin sağlanması için yaralıları Maha Hastanesine nakletti.

Amalika Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Husi milisler, bölge sakinlerini evlerini terk etmeye zorladı. Milislerin yollara zarar verdiği ve halka şiddet uyguladığı ifade edildi.

“Husiler mayın döşemeye devam ediyor”

Hudeyde’nin güneyindeki Dureyhimi sakinlerinden Süleyman Ayyaş, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Husi milisler, hala kontrolleri altındaki köy ve yollara mayın döşemeye devam ediyor” dedi. Ayyaş, Dureyhimi’den Taiz’in batısındaki Huha bölgesine göç etmek isteyenlerin de aralarında bulunduğu onlarca kişinin, milislerin yollara döşediği mayınların patlaması ile hayatını kaybettiğini söyledi. Yaralananların ordu güçleri tarafından hastaneye götürüldüğünü belirten Süleyman Ayyaş, “Hastaneye yatırılanlar arasında ölen kimsenin olduğuna dair herhangi bir verilmedi” ifadelerini kullandı.

Koalisyon güçlerinin Husiler üzerindeki baskısı artıyor

Öte yandan Arap Koalisyonu tarafından desteklenen ordu güçleri ve Husi milisler arasındaki şiddetli çatışmalar batı kıyısında da devam ediyor. Bu çerçevede Husilerin son kalesi sayılan Saada’da da çatışmalar yaşanırken, koalisyon güçleri darbeci milisler üzerindeki baskılarını artırdı.

Ulusal Ordu Güçleri, Hudeyde çevresinde ilerleme kaydetmeye devam ederken, Husi milisler arasında 70’ten kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtildi. Amalika Tugayları, Facebook üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, Tahran destekli Husi milislerin çöküşü çerçevesinde Kilo 10 ve Kilo 16 bölgeleri arasındaki hattın kontrolünün sağlandığını duyurdu. Açıklamada, ordu güçlerinin Hudeyde’deki askeri mevzilerin kontrolünü sağladığı ve bir okuldaki savaş ekipmanlarını da ele geçirdiği ifade edildi.

İlerleyiş sürüyor

Öte yandan Saada’da, Edyag dağlarının ve Saada’nın kuzeyindeki Beka cephesinde bulunan Mahcube dağlarının ordu güçleri tarafından kurtarıldığı ve güçlerin kuzeydeki Kataf cephesinde ilerlemeye devam ettiği açıklandı.

Ulusal Ordu medya organlarının 84. Piyade Tugayı Tuğgeneral Raddad el-Haşimi’den aktardığı bilgilere göre ordu güçleri, Kataf el-Beka’daki Vadi Al Bucubare’de önemli ölçüde ilerleme kaydetti. Husi milislerin kontrolündeki bazı köy ve tarım arazileri ele geçirilirken, ordu güçlerinin koalisyon desteğiyle gerçekleştirdiği saldırılarda çok sayıda milis öldürüldü.

Diğer taraftan Taiz’deki yerel yönetim, başkanlık komitesi, güvenlik komitesi ve askeri liderlikten sorumlu komite, durumu normalleştirmek, sokakları kullanıma açmak, barikat ve beton engelleri kaldırmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Konuya dair yapılan açıklamada, “Komite, geçtiğimiz Pazar günü Eşref Havzası, Garden City Bahçesi, Somil Pazarı, memurlar kulübü, Cehmeliyye ve Cumhuriyye mahallesi, Erva okulu, Beyt Hail dinlenme evi ve çevre yolu üzerindeki barikat ve engelleri kaldırdı” ifadelerine yer verildi.