Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ve BM, Kızıldeniz sahil şeridine insani yardım konusunda uzlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Hükümeti, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile ülkenin batı kıyı kesimlerine yönelik insani yardım planının uygulanması konusunda anlaşma sağladı. Yemen resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakib Fetih, WFP temsilcisi Muhammed Ali ve yardımcısı Dr. Cemal el-Mecali ile “Taiz eyaletindeki Muha bölgesinden Hudeyde’ye kadar Kızıldeniz kıyısı için kapsamlı bir yardım planı oluşturulmasını görüşmek üzere” geçici başkent Aden’de bir araya geldi. Görüşmede, ilk aşama olarak Kızıldeniz kıyısındaki tüm bölgeler için gerekli olan 70 bin tonluk yardım ve insani malzemenin tahsis edilmesinin ele alındığı belirtildi.

Ajans, milisler tarafından başlatılan savaştan etkilenen el-Beyda, Hucce ve tüm bölgelere yönelik yardım mekanizmalarının üzerinde durulduğunu vurguladı.

Aktarılana göre toplantıda, Sokotra valiliğinde bulunan ve acil durumlar için yardım ve barınma malzemelerinin gizlendiği sığınağa da değinildi. Öte yandan ikinci aşama olarak acil yardım ve bakım programlarının desteklenmesinin yanı sıra hükümetin kalkınma aşamasına geçiş ve istikrarı artırma eğilimi çerçevesinde orta ve kısa vadede halkın yaşamına ilişkin acil program ve projeler masaya yatırıldı.
Bakan Abdurrakib Fetih, yardım kuruluşlarının batı kıyılarındaki bölgelere yönelik acil yardım çabalarını artırdığına dikkati çekerken, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinin Hudeyde şehri ve bayı kıyı bölgelerine yönelik acil yardım desteği sağlamadaki rolüne övgüde bulundu.

Öte yandan Yemen’deki meşruiyeti destekleme koalisyonu, Husi milisleri bir yardım gemisinin Kızıldeniz üzerinden Hudeyde limanına girişini engellemekle suçladı. Koalisyon, milislerin iki aydan uzun bir süredir petrol ürünlerini taşıyan gemilerin girişlerini de engellediğine dikkati çekti.

Yemen’deki koalisyon sözcüsü Türki el-Maliki, Husi milislerin gemilerin Hudeyde limanının girişlerini kasıtlı olarak engellediklerini, ancak koalisyonun limana yönelen gemilere ruhsat vermeye devam ettiğini vurguladı. El-Maliki, “Husi milisler, petrol türevi yüklü “Great K” ve “MT Rhona” gemilerini bekleme bölgesinde alıkoyarak, Hudeyde limanına girişlerini engelliyor” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde Yemen hükümeti, uluslararası topluma Husi milislerin halkı aç bırakarak insanlık suçu işlediğine dair uyarıda bulundu. Bu bağlamda Yemen Hükümet Sözcüsü Racih Badi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husi milislerin gemilerin limana girişlerini engelleyerek, Hudeyde halkının ihtiyaç duyduğu temel hizmetleri keserek, su ve kanalizasyon şebekelerini patlatarak, trafik akışını zorlaştırmak üzere şehre uzanan ana yolları kapatarak insanlığa karşı suç işlediklerini vurguladı.

Husi milislerin sarf ettiği eylemlerin savaş suçu olduğunu söyleyen Badi, uluslararası topluma teröristlerin Hudeyde şehrini bir insanlık trajedisi haline getirme planlarının önüne geçme çağrısı yaptı. Yetkili ayrıca, “Şehri bu milislerin ellerinden kurtarma, hem şehre hem de limanlara uygulanan terör ve delilikleri durdurma zamanı geldi” dedi.

Yemen Hükümet Sözcüsünün aktardığına göre milisler, halkı aç bırakırken, vatandaşların ana ihtiyaçlarını da engelliyor. Bu çerçevede Racih Badi, BM’ye ve uluslararası topluma” Hudeyde’ye yönelik işlenen tüm suçların faillerini yargılama” çağrısı yaptı.

Husi milislerle müzakerelerin yeniden başlamasına dair herhangi bir göstergenin olup olmadığı konusunda sorulan bir soruya da Badi, “milisler açısından siyasi müzakerelerin sürdürülmesi konusunda herhangi bir göstergenin bulunmadığı” şeklinde cevap verdi. Yetkili, “Eğer ciddi olunsaydı, Hudeyde’nin teslim edilmesi konusunda BM temsilcisinin önerilerine de olumlu bir tepki vermeleri gerekirdi” dedi. BM Yemen özel temsilcisi, geçtiğimiz günlerde müzakerelerin önümüzdeki ay başlayabileceği açıklamasında bulunmuştu.