Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de binlerce toprak ve deniz mayını temizlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan sınırındaki Yemen’in sahil kenti Midi’de, Ulusal ordu, Arap koalisyon güçlerinin desteği ile ilerlemeye başladı.

Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Tuğgeneral Abdu Mecali, Şarku’l Avsat’a, beşinci askeri bölgeye bağlı mühendislik ekibinin, kıyı kenti Midi’deki darbecilerden arındırılmış bölgelerde binlerce toprak ve deniz mayınlarının temizlendiğini söyledi.

Mecali, darbeci milislerin, silah zoruyla yollarda ve kıyı kenti Midi’ye bitişik çöl alanlarında tahliye edilen vatandaşların geçtiği güzergahlara, mayın döşediklerini belirtti.

Koalisyon, Yemen Ordusuna teçhizat desteği sağladı

Yemen Ordusuna, Arap koalisyon güçleri tarafından “temizleme operasyonunda” yardımcı olacak gelişmiş teknik teçhizatın sağlanmasının ardından, Midi topraklarını arındırma görevine devam edildiğini belirten Mecali, Yemen Ordu kuvvetlerinin darbe milisleriyle girdiği savaşta nitel ve stratejik bir sıçrayışla Midi kentinin darbecilerden arınacağını söyledi.

Operasyonun beş stratejik hedefi var

Darbeciler tarafından deniz yoluyla kaçak silahlar, mühimmat ve füze karşılama noktası haline getirerek Yemen ve Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit etmek için uzun süredir kullanılan kıyı kenti Midi’deki operasyonun arkasında beş stratejik hedef yatıyor.

Midi operasyonunun stratejik önemini vurgulayan Mecali, “Milislere uzanan yolları kesmekle ve Hac kentine bağlı Hiran’a yakınlaşmayla gerçekleşecek. Ayrıca Midi kentinin kurtuluşu, Hacca kenti ile stratejik limanlara sahip olan El-Hudeyde kentinin kurtuluşunu tamamlamak için en önemli yol olacak” dedi.

“Büyük zafer kazanıldı”

Midi kentinin doğusunun, Yemen Ulusal Ordusu’nun eline geçtiğini söyleyen Mecali, olanları, Arap koalisyonun desteği ile büyük zafer kazanıldığını belirtti.

Yemen ordu birlikleri kıyı kentinde ilerlemeye devam ederken, Beşinci Askeri Bölge mühendisliği arındırılmış arazileri temizlemeye devam ediyor.

Yemenli Silahlı Kuvvetler Resmi Sözcüsü, Arap koalisyon güçlerinin, Ulusal orduya ileri düzey mayın temizleme cihazlarını verdiklerini açıkladı.

Hedef bütün sahili darbecilerden temizlemek

Darbeci milisler tarafından kontrol edilen, sahil bölgelerinin geri kalanın kurtuluşunu tamamlamak için belirli bir takvim olup olmadığı konusunda Mecali, Başkan Abd Rabbo Mansour Hadi’nin doğrudan denetimi altında Genelkurmay Başkanlığı ve ilgili liderler tarafından hazırlanan stratejik planlar dâhilinde olduğunu belirtti. Bu strateji, Ulusal Ordu ve koalisyonun işbirliği ile gerçekleşeceğini söyledi.

Yemen ordusu, kıyı kenti Midi’de yeni binalar ve alanların temizlendiğini ve darbeci milislerin bölgeden uzaklaştırıldığını ilan etti.

Askeri kaynaklar, ordu kuvvetlerinin dün el-Garbiyye kentinin mahallelerinde, Husi ve Salih yanlısı onlarca darbecinin ölmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan bir temizleme operasyonunun yapıldığını belirtti.