Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de çatışmalar devam ediyor: 20’den fazla milis öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümetini destekleyen koalisyon güçlerinin, ülkenin güneyine yönelik askeri takviyeler gerçekleştirdiği ifade edilirken, Hudeyde şehri yakınlarında patlak veren çatışmalarda ise İran destekli 20’den fazla Husi milisinin öldürüldüğü belirtildi.

Koalisyon tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu ve Husi milisleri arasında ‘Hudeyde’de patlak veren ve Kızıldeniz, Saada, Taiz, el-Beyda, Nihm, Sana’nın doğu kapısı ve Suudi Arabistan sınırına kadar uzanan bölgelerde’ şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Hudeyde şehrinin doğu girişinde ve Sana- Hudeyde bağlantı hattı olan Kilo 16 bölgesinde de çatışmalar devam ediyor. Koalisyon güçleri, Hudeyde şehri ve limanında Husi milislerle yaşanan savaşı sonlandırmak için askeri takviye gerçekleştirirken, bölgeden sıcak çatışma haberleri de gelmeye devam ediyor.

Ulusal Ordu güçlerinin, geçtiğimiz ay Hudeyde şehrine doğru ilerlemek, el-Nasr Kavşağı ve Kilo 10 bölgelerinin kontrolünü sağlamak ve Kilo 16 yolunu keserek Husilerin diğer milislerle bağlantısını kesmek için bölgede yürüttüğü çatışmalarda büyük ilerlemeler kaydettiği ifade edildi.

Koalisyon güçleri ise, hala darbecilerin kontrolü altındaki Hudeyde şehri ve limanını kurtarmak için milislerin batı kıyılarına yönelik takviye ve ilerlemelerini durdurmayı başlardı.

20’den fazla militan öldürüldü

Ulusal Ordu güçleri, Amalika Tugayları ve el-Tihame Direnişi tarafından Hudeyde’nin güney ve güneydoğusunda başlatılan çatışmalar devam ederken, çatışmalar sırasında 20’den fazla milisin öldüğü açıklandı. Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre koalisyon güçleri, 24 Ekim’de Hudeyde’nin kuzeyinde iki hava saldırısı düzenledi.

Kaynaklar, Husi milislerinin defalarca Taiz’in batı ve güney cephelerinde Ulusal Ordu pozisyonlarına sızmaya çalıştığını ve 35. Zırhlı Tugay güçlerinin darbecilerin bu girişimlerini geri püskürttüğünü vurguladı.

35. Zırhlı Tugay kaynaklarından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre, Husi milisleri ülkenin doğusunda yer alan Dımne Hadir yakınlarındaki el-Salo kasabasını ele geçirmeye çalıştı ve Ulusal Ordu mevzilerine saldırı düzenledi. Kaynaklar, milislerin sızma girişimlerinin ardından patlak veren çatışmalarda büyük kayıplar yaşadıklarını kaydetti.

Kaynaklar ayrıca, Ulusal Ordu güçlerinin, Vehr, Tebişa köyü ve Cebel el-Haram bölgesinde milislere saldırı düzenlediğini belirtti.

Mayın temizleme çalışmaları sürüyor

Ülkenin kuzeyinde bulunan Saada şehrinde ise Ulusal Ordu’ya bağlı ekipler, İran destekli Husi milisler tarafından döşenen mayınları temizlemek için faaliyet yürütüyor. Ulusal Ordu’ya ait September Net sitesinin haberine göre ekipler, farklı şekil ve boyutlarda bin 214 kara mayınını etkisiz hale getirdi.

Haberde, ekiplerin bu mayınları temizlemek ve sivillerin evlerine dönmelerini sağlamak için yoğun bir şekilde çaba sarf ettiği vurgulandı.

Aktarılana göre Ulusal Ordu’ya bağlı mühendislik ekipleri, geçtiğimiz dönemlerde de Saada’da Husiler tarafından döşenen 10 binden fazla mayın ve el yapımı patlayıcı madde ele geçirmişti.

Yemen Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Tahir el-Akili, geçtiğimiz Salı günü Marib bölgesindeki gelişmeler hakkında bilgi alırken, Ulusal Ordu güçleri tarafından İran destekli Husi milislere karşı kazanılan başarılara da övgüde bulundu.

Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Tahir el-Akili ayrıca, çok sayıda askeri bölge lideri ve bazı kuruluşların başkanlarıyla da görüşmelerde bulundu. SABA haber ajansı ise görüşmelerde, açlık ve finansal meselelere dair acil bir şekilde çözüm bulma yollarının ve Suudi Arabistan’ın sağladığı desteğin ele alındığını aktardı.

Tümgeneral el-Akili, yaralıların yurt içi ve dışında tedavilerinin tamamlanmasının ordu içerisindeki en önemli öncelik olduğunu belirtirken, bunun mümkün olan en kısa sürede hükümete bağlı olarak gerçekleştirileceğini vurguladı.

Yemen hükümeti, Husi milislerin hükümet içerisindeki binlerce çalışanın görevden alınması ve yeni yerleştirmelerin yapılması için çaba sarf ettiğine dikkati çekti.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, devlet kurumlarının yıkımı için kapsamlı bir plan çerçevesinde Husi milislerin devlet işlerinden çalışan binlerce personeli görevden almaya ve yerlerine yeni personeller yerleştirmeye çalıştığını vurguladı.

SABA’nın haberine göre el-İryani, milislerin nitelikli kadrolarının boşaltılması, muhaliflerin tasfiyesi ve milislerin bu kadrolara yerleştirilmesi kapsamında devlet kurumlarının yıkımı için çaba sarf edildiğini söyledi. Muammer el-İryani, darbeci Husi milisler tarafından hükümet kurumlarına yapılan müdahalelerin yasadışı olduğunu açıkladı.