Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de darbecilerin şiddet uygulamaları devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de darbecilere yönelik operasyonlar sürüyor. Son olarak Arap Koalisyonu uçakları, Bihan’daki Husi milisleri hedef aldı. Milislerin askeri mühimmatlarının hedef alındığı operasyonda Şebve eyaletinin Bihan bölgesindeki bir silah deposunun vurulduğu kaydedildi.

Yemenli askeri bir kaynak tarafından yapılan açıklamada, Arap Koalisyonu’na ait birliklerin Husi darbecilerin takviyelerini engellediği belirtildi. Koalisyon’un ilk olarak doğu cephesindeki dağların çevresini hedef aldığının duyurulduğu açıklamada bir tankın vurulduğu, çok sayıda militanın da öldürüldüğü ifade edildi. Askeri kaynak ayrıca militanların bölge halkının evlerine saklandığını söyledi.

Taiz’de ise devrik lider Salih güçlerine bağlı bir subayın eyaletin güneydoğusunda bulunan el-Salo cephesindeki çatışmada öldürüldüğü kaydedildi.

Ayrıca Tihamah eyaletinde de ulusal ordu ve militanlar arasında yaşanan çatışmalarda, İran’ın başkenti Tahran’da eğitim gören bir darbeci liderin öldürüldüğü belirtildi. Operasyonun, Yemen istihbaratı ve güvenlik servislerinin, Arap Koalisyon Güçleri ile koordineli olarak düzenledikleri tahkikatın ardından gerçekleştiği ifade edildi.

Darbecilerin, bir süre önce Tahran’a gittikleri ve İran ordusunda askeri eğitim aldıkları ve ardından iş adamı ve öğrenci kimlikleri ile ülkeye döndükleri belirtildi.

Darbecilerin zayıf durumda olduğunun vurgulandığı açıklamada, militanların kontrol ettikleri mevzileri terk ettikleri kaydedildi.

Darbecilerin bölgedeki kabile reislerinden yardım talep ettiği ve silah tehdidiyle çocukları savaş alanına götürdüklerine dikkat çekildi.

Yemen yönetimi tarafından inceleme altına alınan bu sorunun çözülmesi için, kabilelerle anlaşma gerçekleştirildiği, darbecilere destek olunmaması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Açıklamada, Yemen toplumunun tüm kesimlerinden meşru yönetime desteğin tam olduğu vurgulandı.

Tihama eyaletindeki birçok cephede Arap Koalisyonu güçlerinin desteğiyle ilerleme kaydediliyor. Operasyonlar hız kazandı. Çatışmalar sürüyor. Uluslararası bir sağlık ekibine İb ilinin batısında Husi ve Salih militanları tarafından ateş açıldığını belirten yerel kaynaklar, ülkedeki yardım örgütlerine yönelik saldırıların sürdüğüne dikkat çekti.

Darbeciler 9 ay önce de uluslararası bir sağlık ekibini kaçırmış uzun süre tutsak tuttuktan sonra serbest bırakmıştı.

İnsan hakları ihlalleri sürüyor

Yayınlanan insan haklarının ihlallerine yönelik raporlarda da dramın sürdüğü kaydediliyor. Husi ve Salih milislerinin geçtiğimiz eylül ayında Zamar’da 115 ihlal gerçekleştirdiği açıklandı. Bağımsız çalışmalar yürüten Nahda Vatan adlı insan hakları kuruluşunun raporunda; cinayet, abluka, zorunlu göç, yağmalama ve taciz eylemlerinin sürdüğü uyarısında bulunuldu. Raporda ayrıca darbecilerin hapishanelerinde psikolojik ve fiziksel işkencelerin uygulandığı belirtildi.

Husilerin, saha çalışmalarını hızlandırdığına dikkat çekilen raporda, darbecilerin okullarda ideolojik ve mezhepsel ayrılığı derinleştirecek fikirleri yaymaya yönelik cihat konferansları düzenlediği kaydedildi.

Husilerin, tüccarların ve çiftçilerin mallarını gasp etmek için 45 yeni kontrol noktası kurduğuna dikkat çekilen raporda insani yardım kuruluşlarının sağladığı yardımların da milislerce yağmalanarak karaborsada satıldığı ifade edildi.