Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de darbenin yıldönümü yaklaşırken Husiler ve Salih yandaşları arasındaki gerilim artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Başkenti Sana’da bulunan siyasi kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre, Yemen’in devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih liderliğindeki Genel Halk Kongresi Partisi, Sana’nın Husiler ve Salih güçleri tarafından ele geçirilme yıldönümü olan 21 Eylül (2014) etkinliğinden çekildi. Kaynaklara göre, Parti, Husilerle son zamanlarda yükselen gerilim nedeniyle etkinliklerden ayrılma kararı aldı.

Darbecilerin sözde Siyasi Meclisi Başkanı Salih el-Sammad, önceki gün aldığı kararlarla, Ali Abdullah Salih’e bağlı resmi görevlilerin işlerine son vermişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Veled el-Şeyh Ahmet tarafından öne sürülen müzakere ve diyalog önerilerini reddeden darbeciler, 2014 yılında yaptıkları darbenin yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Veled el-Şeyh Ahmet, son olarak, Hudeyde Limanı’nın, burada çalışan personellerin 10 aydır ödenmeyen maaşlarının ödenmesi için BM tarafından belirlenecek bir idare tarafından yönetilmesini teklif etmişti.

Yemen Başbakanı Ahmet Ubeyd Bin Dağr’ın Basın Sekreteri Gamdan el-Şerif, “Darbecilerin 21 Eylül’de kutlayacağı yıldönümü, Yemenliler için bugüne kadar mağduriyetlerini yaşamaya devam ettikleri bir kabusun yıldönümüdür” dedi.

Konuya ilişkin, Şarku’l Avsat gazetesine bir açıklama yapan el-Şerif, “Darbeci militanlar yaptıkları bu darbeyle Yemen Cumhuriyeti’ni yıkmayı ve başta Sana olmak üzere tüm Yemen’de Velayet-i Fakih rejimi ilan etmeyi amaçladılar. Fakat kahraman Yemen halkı onların bu amaçlarının karşısına dikildi. Kardeş Arap halklarının da Kararlılık Fırtınası Operasyonu ile Yemen halkına yardım etmesi, İran’ın Yemen üzerindeki projesini yenilgiye uğrattı” ifadelerini kullandı.

El-Şerif, açıklamasında, şunları söyledi;

“Husi darbecilerin, ortakları olan Ali Abdullah Salih ile büyük sorunlar yaşadıkları böyle bir dönemde, yaptıkları darbenin üçüncü yıldönümünü kutlama etkinliklerinde kullandıkları sloganlar, aslında onların gerçek niyetlerinin Yemen Cumhuriyeti’ni yıkarak yerine bir Humeyni rejimi kurmak olduğunu gösteriyor. Salih’in Partisi ise, aslında Yemen halkının günü olan Krallık rejiminin yıkılarak Cumhuriyetin kurulduğu 26 Eylül 1962 devriminin 55. yıldönümünü kutlamak için kalabalık toplamak istiyor. Yemen halkının 55 yıl önce kazandığı bu zafer, 21 Eylül günü bu büyük devrime karşı bir darbe günü olarak sabitlemeye çalışan darbecilere karşı kazanacağı yeni zaferle tamamlanacaktır. Yemen halkını başta Sana olmak üzere, bütün eyaletlerde 26 Eylül kutlamalarına katılmaya ve Velayet-i Fakih rejimine karşı direnmeye davet ediyorum.”

Öte yandan, Yemen’deki darbenin iki müttefiki olan Husiler ile Ali Abdullah Salih’e bağlı güçler arasında, son zamanlar artan gerilimin çatışma noktasına gelmek üzere olduğu bildiriliyor. Husilerin, Ali Abdullah Salih’i tutuklamak istediği bildirilirken, iki taraf arasında medya aracılığıyla yapılan karşılıklı söz düellosu, Ali Abdullah Salih’in, partisinin kuruluş yıldönümü münasebetiyle Sana’da düzenlediği mitingde gövde gösterisi yapması sonrası miting meydanlarına taşındı. Siyasi kaynaklar, Husilerin, kuvvet bölünmesinden korktukları için Ali Abdullah Salih’i tutuklamadıklarını ifade ediyor.