Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de devrik lider Salih’in oğlu siyaset sahnesinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in oğlu, Ahmed Salih, kendisine uygulanan BM yaptırımlarının “adaletsiz” olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yaptırımları genişletme kararını takiben yaptığı ilk açıklamada “bu haksızlığın siyasi iradeyi engellemek olduğu” ifade edildi.

Kendisine uygulanan yaptırımların kaldırılması için kampanya düzenleyen taraftarlarına teşekkür etmek için yaptığı konuşmasında oğul Salih, “Genel Halk Kongresi Partisi’ne liderlik etmek için babasının yerine geçmeye çalıştığı şeklinde yorumlandı.

Ahmed, babasının yolunu izleyeceğini söyleyerek, “Yemen için doğru seçim, meşruiyet koalisyonu ile işbirliği ve bölgedeki komşularıyla birlikte hareket etmektir” dedi.

Görevini İngiliz diplomat Martin Griffiths’e devretmeden önce son kez BM Güvenlik Konseyini bilgilendiren BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed de son iki ayda askeri çatışmaların hız kazandığını söyledi.

Yemen’deki savaşın derinleşmesiyle ekonomik ve insani krizin de büyüdüğünü ve ülkede “dünyanın en büyük insan kaynaklı krizi”nin yaşandığını ifade eden Ahmed, 2015 yılından beri ülke ekonomisinin yüzde 40 küçüldüğüne dikkati çekti.

Ahmed, bir barış önerisinin kabul görmesine rağmen son anda taraflardan birinin geri çekildiğini belirterek, savaşı ve akan kanı sadece Yemen’deki karar mercilerinin durdurabileceğini vurguladı.

BMGK, Yemen’deki görev süresini uzatmak istemeyen Moritanyalı İsmail Vild Şeyh Ahmed’in yerine İngiliz Martin Griffiths’i, Yemen Özel Temsilcisi olarak atamıştı. Husi milisleri eski Yemen temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed’e çirkin hakaretler içeren bir karalama kampanyası başlattı.