Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de ‘El Kaide’den Kurtuluş’ yıldönümünde Mukalla’ya huzur hakim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, El Kaide’den kurtarılan illerdeki durumu normale döndürmek için harekete geçti. Başbakan Ahmed Abid bin Dağr 11 bakanla birlikte, “El Kaide’den kurtuluşunun ikinci yıldönümü ile bağlantılı olarak, Hadramut eyaletinin en büyük şehri olan Mukalla şehrini ziyaret etti.

Yemen Başbakanı Ahmed Abid bin Dağr, Hadramut eyaletinin merkezi Mukalla’ya yaptığı ziyarette bölgenin yeniden imarı ve kalkındırılması için hamleler yapacaklarını belirtti.

Başbakan, Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin meşruiyetine ve federal devletin seçimine bağlı kaldığını vurguladı. Bin Dağr “Mukalla kenti, kurtuluşundan iki yıl sonra bugün güvenlik ve istikrarı yakaldı. Bu gelişmeler ve izlenecek istikrar Hadramut modelinin tüm ülkeye örnek olacaktır” dedi.

2 yıl önce El-Kaide’nin elinde bulunan Yemen’in Mukalla kentine düzenlenen askeri operasyon sonucu, örgütün elinde bulunan Mukalla Limanı ile havalimanı geri alınmıştı.

Saldırıda 800 El Kaide mensubunun öldürülmüştü. Operasyonun Yemen askeri güçleri tarafından Suudi hava desteği ile gerçekleştirildiği açıklanmış, öldürülenler arasında bazı üst düzey El-Kaide mensuplarının da olduğu, bazı teröristlerin de kaçtığı belirtilmişti.