Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Tuhayta’nın kurtuluşu kutlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordu güçleri, Arap Koalisyonu’nun da desteğiyle Hudeyde’nin güneyindeki Tuhayta’yı kontrol altına aldı.

Ordu güçleri, ilçede hakimiyetin sağlanmasının ardından Husi milisler tarafından cadde ve sokaklara döşenen mayınları temizlemeye başladı.

Bu arada askeri bir kaynak, ordu güçleri Tuhayta’ya ulaşmadan önce İran destekli Husilerin iki okulu havaya uçurduğunu belirtti.

Tuhayta ilçesi, sabah saatlerinden itibaren ordu güçleri ile Husi milisler arasında şiddetli çatışmalara sahne oldu. Ordu, el-Magras ve el-Faza’yı kurtarmak için ilerleyişini sürdürüyor.

Askeri kaynak ayrıca, ordu kuvvetlerinin el-Kurayme, el- Mesleb, el- Meşarik, Ehyaf Çiftlikleri ve Nehari’yi, Husi kalıntılarından temizlemek için sert çatışmalara girdiğini söyledi. Arap Koalisyonu’nun Apaçi helikopterler ile kendilerine destek sağladığını da ifade etti.

Kaynaklar, Arap Koalisyonu’nun Ulusal Ordu’ya batı sahillerinde yeni askeri destek sağladığını belirtti. Bölgede kalan Husi cephelerini temizlemek için bir yardım hattı oluşturdu.

Et-Tuheyte’de sokaklara dökülen halk, büyük bir sevinç içinde ordu kuvvetleri ile ilçede kurtuluş kutlamaları yapıyor.

Saada’da da milislerin vatandaşlara koyduğu yasaklar kaldırılarak rahat nefes almaları sağlandı. Halk,şimdi insani yardım faaliyetlerine başlanmasını ve yaşamın normal seyrine dönmesini umuyor.

Öte yandan Husi milisler, Hudeyde’nin kuzeyindeki bölge halkını zorla silah altına alarak ön saflara yerleştiriyor. En-Neşriyye, el- Ukliyye ve er-Risas bölgelerinde onlarca genci zorla silah altına alarak savaşmaya mecbur bırakıyor. Karşı çıkanları ise kaçırıp gizli hapishanelerde tutuyor.