Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de felaket bölgeleri için bakanlar komitesi kuruluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, 26 Ekim’de el-Mehra ilinde meydana gelen Luban Kasırgası’nın etkileriyle mücadele için Yemen Yerel Yönetim Bakanı Abdul Rakıb Fetih liderliğinde bir bakanlar komitesi kurulmasına karar verildiğini duyurdu.

Komite; Elektrik ve Enerji Bakanı Abdullah el-Akva, Su ve Çevre Bakanı Azi Şerim, Sağlık ve Nüfus Bakanı Nasır Baum, İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Lütfi Başerif, Eğitim Bakanı Abdullah Emles, Bayındırlık ve Yol Bakanı Muhammed Sabit ve el-Mehra Valisi Racih Bakrit’ten oluşacak.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın konuya dair aktardığı bilgilere göre komite, meydana gelen hasarların değerlendirilmesi için teknik ekiplerin ve uzman teknik organların katılımıyla durumu ele almak üzere bir çalışma programının oluşturulmasını üstlenecek. Komite çalışmaları kapsamında yardım alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlarla birlikte yardım ve koordinasyonun sağlanma süreci de takip edilecek. Aynı şekilde insani yardım alanında çalışan Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarına, merkezlerine, Körfez organlarına ve Yemen’de faaliyet gösteren uluslararası sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine doğal afetten doğan hasarların giderilmesi için ek kaynakların harekete geçirilmesi ve çabaların koordine edilmesi için çağrı yapılacak.

15 Ekim’de Ahmed bin Dağr’ın yerine atanan Abdulmelik, üç gün önce el-Mehra iline yönelik ilk alan ziyaretini gerçekleştirmişti. Muin Abdulmelik yaptığı açıklamada Luban Kasırgası’nın yıktığı alanların yeniden inşasına odaklanıldığına dikkati çekmişti. Yemen Başbakanı ayrıca hükümetin birçok bölgede İran destekli Husi milislerin başlattığı savaşın yıkıntılarının yeniden inşasına da büyük önem verdiğini vurgulamıştı.

Hükümetin hasar gören yollar, kuruluşlar ve altyapıyı restore edeceğini ve evleri sular altında kalan vatandaşlar için çözümler geliştireceğini söyleyen Muin Abdulmelik ayrıca benzer fırtınaların da aynı zararları vermemesi için önlemlerin alınacağını söylemişti. Başbakan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada hükümetin diğer görevlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin talimatlarıyla olağanüstü seviyelere ulaşan sorunları aşmaya çalışacağını, ekonomik, hizmet ve insani yardımlara odaklanılacağını vurgulamıştı.

Abdulmelik, Luban Kasırgası’nın verdiği zararı incelemek üzere el-Mehra iline ve Rahdid bölgesine ziyareti sırasında, sel sularına maruz kalan bazı köy ve tarım arazilerini de gezmişti. Başbakan ve beraberindeki hükümet heyeti, aynı zamanda evleri yıkılan bölge sakinlerinin sığınak olarak kullandığı çok sayıda okula da ziyarette bulunmuştu.