Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de havaalanları aşamalı olarak ulaşıma açılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Hava Yolları dün ticari bir uçağın güvenlik izni aldıktan sonra uluslararası Aden Hava Limanı’na indiğini duyurdu. Reuters Haber Ajansının haberine göre uçak Aden’e Kahire’den geldi. Yetkililer önümüzdeki günlerde uçuş izinlerinin aşamalı olarak artacağını açıkladılar.

Duyurudan sonraki gün BM Suudi Arabistan Daimi Temsilcisi Abdullah Muallimi, Husilerin Riyad’a attığı balistik füzenin ardından ulaşıma kapatılan havaalanları ve limanların aşamalı olarak açılacağını söyledi. Muallimi, Koalisyonun kurtarılmış bölgelerdeki havaalanı ve limanları ulaşıma açacağını vurguladı. Yetkili ticari ve insani yardımların güvenli şekilde ulaşımında Yemen hükümetiyle istişare halinde olacaklarını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Yemen Ordusu, ülkenin güneyinden Taiz tedarik hattını keserek Husi tehdidini sona erdiren bir askeri operasyon gerçekleştirdiklerini açıkladı. Albay Abdulbasit Bahr, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Koalisyon güçlerinin hava desteğiyle Yemen ordusunun darbecilerin elindeki stratejik bazı bölgeleri alarak ülkenin güneyi ile Taiz arasında son derece önemli ulaşım kanallarını ele geçirdiklerini söyledi.

Yemen ordusu darbeci Husilerin elindeki Hayfan’a bağlı Kaus dağına da bir saldırı gerçekleştirerek 7 Husiyi öldürerek, Husilerin karargahını ele geçirdi.

Yemen ordusu Taiz kırsalında ilerleme kaydederken, Sana kentinde de Husilere bir operasyon düzenledi. Bu operasyonla darbecilerin kalesi sayılan Nehim bölgesi hedeflenmekte.

Yemen’de El Beyda eyaletindeki Zahir cephesinde Husilerle Halk güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Halk cephesi yeni bölgeleri ele geçirirken, Husiler halk üzerine bomba yağdırıyor.