Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Husi Milislerin Kadın Yüzü “Zeynebiler” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tuğgeneral Hamud Şerefuddin’in Zeynebîler Tugayı Operasyon Komutanı olarak atandığı açıklandı. Husiler “Zeynebîler” adlı kadın güvenlik güçleri aracılığıyla Yemen toplumunu İran kültürüyle şekillendirmeye çalışıyor.

Yemen yetkilileri ve gözlemcilerine göre, Zeynebîler, Husi Milisleri tarafından kadınları bastırmak, ailelere baskı kurmak ve tutuklamak için kurulan bir kadın milis grubu.
Yemen Bilişim Bakanı Danışmanı Faysal el-Avadi, “Zeynebîler” askeri grubunun toplumun tabanından gelen ya da marjinalize edilen bir grup kadın” olduğunu iddia etti ve ekledi: “Zeynebiler askeri grubu İran Husi grubundan eğitim alıyor.”

el-Avadi sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu milisler İran Devrim Muhafızları, Lübnan Hizbullahı’nın propagandasından etkilenmişlerdir. Bölgedeki tüm İran milisleri, çocukları ve kadınları silah altına almak suretiyle aynı yaklaşımı sürdürüyor.”

el-Avadi, Husi milislerinin genellikle toplumdaki yoksul aileleri sömürdüğünü belirtti. Bunların çoğunluğunun ise Zeynebîler grubundan olduğunu söyledi. Zeynebîler’in Husi milislerine karşı düzenlenen herhangi bir gösteride evlere girip yağmaladıklarını ve ailelere eziyet ettiklerini ve girdikleri evlerden özellikle de altın ve mücevherleri çalmanın ötesine geçtiklerini, çocuk oyuncaklarını dahi çaldıklarını ifade etti. Onlar “silah taşıyan ancak manevi ilkeler taşıyamayan bir düşman olarak tanımlanabilirler” dedi.

Zeynebîler Cumartesi günü Yemen’in merkezindeki Tahrir Meydanı’ndaki İrancı Husi milislerine karşı düzenlenen bir kadın gösterisine saldırmıştı. Görgü tanıklarına göre, kadınların gösterileri bastırılmış ve birçok gösterici tutuklanmış, bazıları yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Grubun, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in Aralık ayında Husi milisleri tarafından öldürülmesinin ardından düzenlediği ev baskınları da arttı.
Salih başkanlığındaki Genel Halk Kongresi (GHK) liderlerinin evlerinin çoğunda kadınlar taciz edilirken çocukların gözü korkutuldu, özel mülk, mücevher ve cep telefonlarının tümüne el koyuldu.
Yemenli yazar ve siyasi analist Hamdan el-Ali, “Yemen toplumu doğası gereği insanların eve girmesini ve denetimini kabul etmiyor” dedi ve ekledi: “Husiler, ihlalleri gerçekleştirmek, kadınları bastırmak ve tutuklamak için bu birimleri kurdu.”

Önde gelen bir aileye mensup olan Yemenli kadın Sana’daki evinde iki baskın gerçekleştirildiğini söyledi. Zeynebîler’in, ailenin eşyalarını çalarken slogan attığını söyledi. Yemenli kadın Zeynebîler’e isyan ederek: “Ey parayla tutulmuş milisler bu, halktan çaldıklarınızı geri vereceksiniz!”

Husilerin Kadın milis kolu olan Zeynebiler kendilerine Dini meşruiyet kazandırmak için Hz. Peygamber’in kızı Hz. Zeyneb’in adını kullanıyorlar.