Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Husiler arasında çatışma: Çok sayıda milis öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de darbeci Husilerin kalesi olarak bilinen Saada kentinde uyuşturucu nakliyatı sırasında çıkan milisler arasındaki çatışmada 40’tan fazla unsur hayatını kaybetti.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Saada’daki yerel kaynaklar, silahlı çatışmanın lideri Abdulmelik el-Husi’ye bağlı olan grup ve Muhammed Abdulazim el-Husi’ye bağlı milisler arasında büyük uyuşturucu sevkiyatına sahip olma konusunda çıkan anlaşmazlık üzerine çatışma çıktığını belirtti.

Kaynaklara göre, gruplar tarafından Suudi topraklarına yasadışı yollarla gönderilmesine izin verilen uyuşturucu sevkiyatının Saada’nın Mucez müdürlüğünde bir diğer Husi kanadı tarafından ele geçirilmesi üzerine çatışma çıktı. Cumartesi ve Pazar günü devam eden çatışmalar nedeniyle bölgedeki evler zarar görürken, aralarında grup liderinin de bulunduğu 40’tan fazla milis hayatını kaybetti.

Husi gruplarının çalışmalarını inceleyen bir gözlemcinin yaptığı açıklamaya göre, çok sayıda Husi grubu, Lübnan Hizbullah’ı tarafından sağlanan bu uyuşturucuların ticaretinden yılda milyonlarca dolar gelir elde ediyor.

Yemen Ordu Güçleri Marib, Cevf ve Hacce’de yüzlerce kilogram uyuşturucu ve esrar kaçakçılığına engel oldu. Husiler, kontrolü altında bulunan bölgelere yaptığı uyuşturucu nakliyatının ardından bu uyuşturucuları kaçakçılık şebekesiyle Suudi topraklarına göndermeye çalışıyordu.