Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Husiler ve meşru hükümet müzakere masasında istekli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, meşru hükümet ile darbeci Husi milisleri arasında Ağustos 2016’dan bu yana askıya alınan müzakerelere geri dönülmesi çağrısında bulundu. Martin Griffiths, Yemen’deki kriz hakkında Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur el- Hadi ve Husilerden müzakereci Muhammed Abdusselam ile görüştüğünü, tarafların müzakere masasına tekrar oturmak istediklerini belirtti.

Martin Griffiths açıklamasında “Aden’de Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur el- Hadi ile Muskat’ta Ensarullah’tan (Husi yapılanması) müzakereci Muhammed Abdusselam ile görüştüm. Her iki tarafta müzakere masasına oturmaya istekli. Son müzakerelerin ardından iki yıl geçti. Bu çok uzun bir süre. Yemen halkı artık müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda başlamasını istiyor. Ancak müzakerelerin tamamlanması için gerekli zaman çizelgesi hakkında konuşmak için henüz erken” dedi.

Griffiths, iki alanda çalışmalar yürüttüğünü ifade ederken bunlardan biri Hudeyde diğeri ise Yemen krizine kapsamlı bir çözüm olduğunu belirtti. Yemen Özel Temsilcisi, Hudeyde de çatışmanın sona ermesini isterken en önemli şeyin ise kapsamlı bir siyasi çözüm olduğunu düşünüyor.

“Önümüzdeki haftalarda planımızı sunacağız”

Temsilci, müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili planını önümüzdeki haftalarda BMGK’ya sunacak. “Önümüzdeki haftalarda tarafları bir araya getirmek istiyorum” diyen Griffiths, “BMGK toplanacak ve Yemen’de müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili planımızı sunacağız. Ensarullah ile birbiriyle bağlantılı Hudeyde sorunu ve Yemen’de kapsamlı bir çözüm konusunda neler yapabileceğimizi açıklıkla konuşmak için daha fazla görüşme yapmayı planlıyorum” açıklamasında bulundu.

BM Yemen Özel Temsilcisi, taraflar arasında gerçekleştirilen görüşmelerde Mina limanı ve Hudeyde şehri üzerine bir savaş olmadığını vurgularken savaşın havaalanı çerçevesinde gerçekleştiğini aktardı. Şu ana kadar Mina etrafında şiddetli çatışmaların olmadığını açıklayan Griffiths, “İnanıyorum ki, taraflar arasında Hudeyde’de çatışma ihtimalinden kaçınmak için müzakerelere devam edebileceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı’ndan çok önemli açıklama

Şarku’l Avsat’a konu hakkında açıklama yapan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani ise, “Güvenlikten önce hiçbir siyasi düzenlemeyi kabul etmiyoruz” dedi. Yemani, Hudeyde denklemiyle ilgili olarak BM Özel Temsilcisi’nin kendilerine Mina ve idaresini sunduklarını ve bu konuda hükümet ile Ensarullah arasında anlaşma sağlandığını ifade etti.. Dışişleri Bakanı “Hala BM’nin saldırıları engelleyip engelleyemeyeceği üzerinde müzakerelerimiz sürüyor. Yine müzakerelerin başlamasıyla Hudeyde’ye saldırmaktan kaçınmanın savaştan kaçınmak anlamına gelip gelmediği de en önemli mesele. Koalisyonun da açık desteğini aldığımız tutumumuz, yalnızca Hudeyde ile sınırlı değildir. Biz Husilerin Mina’dan ve şehirden ayrılmasını istiyoruz ki bu asgari şartımızdır. BMGK’nın 2216 sayılı kararı uyarınca Yemen’de sürdürebilir bir barışa giriş yapmak için Husilerin çekilmesi ve silahlarını teslim etmeleri gerekir” dedi.

“Amacımız Hudeyde sorununu ele almaktır”

Yemen Dışişleri Bakanı ayrıca, “Şu anda Hudeyde’de çatışmanın çıkmasını engellemek için ne gibi şeyler yapmamız gerektiğini belirlememiz zorunlu. Bu genel ateşkes anlaşmasının içinde Mine ve Hudeyde için sınırlı bir durumdur. Koalisyon güçlerinin de içinde olduğu taraflarla yaptığım görüşmede bana Hudeyde sorunun çözümünün siyasi müzakerelerin başlamasına bağlı olduğu söylendi. Amacımız siyasi görüşmeler bağlamında Hudeyde sorununu ele almaktır. Hudeyde’nin geri alınması uluslararası hukukun ve BMGK’nın kararları doğrultusundadır. Bu kararlar Husilerin silah ve füze kaçakçılığını durdurmak, Kızıldeniz’in güneyinde uluslararası suları koruyarak burada seyreden gemilere ateş açılmasını engellemek yine uluslararası sularda rastgele mayın döşenmesinin önüne geçmektir. Bunlara ilaveten bu suları kullanan