Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Husiler’e bağlı hâkimlerin yasadışı uygulamaları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de kriz derinleşiyor. Yemen Resmi Haber Ajansı SABA, yasadışı yollarla yargı birimlerini çıkarları doğrultusunda kullanan Husilere yönelik alınan son karara ilişkin bilgi verdi. Salih darbecilerinin ve Husi milislerinin yaptığı dolandırıcılıklar hakkında mahkeme tarafından yeni kararlar alındığını bildirdi.

20 Eylül 2017’de mahkeme Busenye’ye bir avukat tayin etti. Ajansın yayımladığı raporda davanın açıldığı ve hükmün verildiği tarihler arasında çelişki olduğu belirtildi. Davanın Husiler tarafından siyasi argüman olarak kullanılarak devletin bütünlüğünün sarsılmaya çalışıldığı kaydedildi. Milisler, kısa süre önce Buseyne’nin kaçırıldığı iddiasında bulunmuştu.

Husilerin baskı ve şiddeti devam ediyor

Milislerin, başkent San’a’yı kontrol altına almasının ardından Husilere bağlı hâkimler ve savcılar, birçok bölgede yargıya yönelik yasadışı uygulamalar başlatmıştı. Mahkemeleri kontrolü altına alan Husilerin yargı mensupları kendilerine karşı duran tüm politikacıları, gazetecileri ve aktivistleri baskı altına almıştı.

SABA, aralarında mahkemenin ilk oturumundan birkaç dakika sonra yayınlanan gazeteci Yahya el-Cubeihi’ye verilen idam cezasının da bulunduğu birçok kanundışı hükümlerin belgelerini yayınladı.

Yemenli Yönetimi’ne bağlı kaynaklar, yargının siyasileştirilmemesi için milislere daha fazla baskı uygulanması gerektiğini belirtiyor. Kaynaklar, Husilerin yargıyı baskı ve şiddet aracı olarak kullanmasının önüne geçebilmek için uluslararası arenaya çağrı yaptı.