Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Husilere havadan ve karadan darbe | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu, Yemen’in Hadramut kentine düzenlenen operasyonlardan sonra el-Mukalla şehrinin de Husilerden kurtarıldığını ve meşru hükümete teslim edildiğini açıkladı. Koalisyon tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Suudi Arabistan toprakları hedef alınarak Husiler tarafından fırlatılan balistik füzelerinde imha edildiği belirtildi.

İran destekli Husi milislerinin Saada’dan, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Necran’a fırlatılan balistik füzenin imha edildiğini açıklayan koalisyon, Kızıl Deniz’in güneyinde ve Babu’l Mendeb Boğazı’nda dünya ticaretinin devamlılığı için gerekli tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

Deniz ticaretinde Husi tehdidi

Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Kızıldeniz ve Babu’l Mendeb Boğazı’ndan geçen gemilerin milisler tarafından hedef alındığını işaret ederek, Husilerin uluslararası ticarete yönelik tehdit oluşturduğunu belirtti.

Maliki, Koalisyon güçlerinin ve ortaklarının, Kızıldeniz’in güneyi ile Babu’l Mendeb Boğazı’ndaki seyrüsefer güvenliğini temin etmek ve uluslararası ticaretin devamlılığını sağlamak için her türlü önlemi aldığını belirtti.

Bir bölge daha Husilerden kurtarıldı

Albay Turki el-Maliki, Arap Koalisyonu’na ait birliklerin Yemen halkına yönelik eylemlerde bulunan ve bölgesel güvenliği tehdit eden terör örgütleriyle savaşmaya devam ettiğini ifade etti. Koalisyonun Hadramut’ta bir dizi operasyon gerçekleştirdiğini bildiren Maliki, el-Mukelle’nin kurtarıldığını ve meşru Yemen hükümetine teslim edildiğini söyledi.

Maliki, Husi milislerinin kasıtlı bir şekilde sivilleri hedef alıp balistik füze saldırılarına devam etmesinin uluslararası hukuk ve insan hakları hukukuna aykırı olduğunu vurguladı.

Cepheye sürülen 7 çocuk daha ailesine teslim edildi

Sözcü, İran destekli Husi milisleri tarafından silahaltına alınan 7 çocuğun daha kurtarılmasıyla birlikte ailelerine teslim edilen çocuk sayısının 86’yı bulduğunu kaydetti.

Albay Turki el-Maliki, Kral Selman bin Abdulaziz ve Suudi Prens Muhammed bin Selman’ın öncülüğünü yaptığı Suudi liderliğinin, İran destekli Husi milislerinin faaliyetleri neticesinde sıkıntılarla karşı karşıya kalan Yemen halkının ihtiyaçlarını gidermek için ülkedeki enerji akışı için aylık 60 milyon dolar bağışladığını belirtti.

Maliki, Yemen’e yönelik çabalarından ötürü Kral Selman Yardım Merkezi’ne övgüde bulunarak, merkezin yardımlarından 5 milyon 374 bin 736 kişinin faydalandığını kaydetti.

Operasyonlar havadan ve karadan devam ediyor

Maliki, Husi unsurların, mağaralar da dahil pek çok yerde hedef alındığını belirterek, Melahiz bölgesindeki milislere yönelik gerçekleştirilen operasyonların devam ettiğini ve Saada’da milislere ait bir iletişim binasının hedeflendiğini aktardı.

Albay Turki el-Maliki, 13 Ağustos 2018 tarihine kadar Suudi Arabistan’ı hedefleyen balistik füze sayısının 171’e, mermi sayısının ise 66 bin 349’a ulaştığını kaydetti. Sözcü, 30 Temmuz 2018’den 13 Ağustos 2018’e öldürülen milis sayısının ise 1372’ye ulaştığını açıkladı.

Husi füzeleri imha edildi

Maliki yaptığı açıklamada, İran destekli Husi milisleri tarafından Saada’dan Necran’a doğru fırlatılan füzenin Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri tarafından dün öğleden sonra imha ettiğini bildirdi.

Balistik füzenin Necran’daki yerleşim yerlerini hedef aldığını ifade eden Maliki, saldırıda herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığını ifade etti.

Maliki, Husiler tarafından gerçekleştirilen saldırgan eylemin İran rejiminin Husilere yönelik silah desteğinin devam ettiğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Koalisyon Sözcüsü ayrıca söz konusu füze saldırılarının İran’ın Suudi Arabistan’ın yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ederek 2216 ve 2231 sayılı BM kararlarını da ihlal ettiğini gösterdiğini kaydetti.

BAE’den önemli açıklama

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, ülkesinin Yemen’deki terörle ve El Kaide örgütüyle mücadele veren Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerine verdiği desteği vurguladı.

Dubai’de dün BAE Silahlı Kuvvetler sözcüsü Musellem el-Raşidi’nin de katıldığı basın toplantısında konuşan Karkaş, Yemen’in BAE tarafından desteklenen siyasi bir çözüme ihtiyaç duyduğunu fakat Husilerin buna engel olduğunu vurguladı. Karkaş, “İran desteği ile Yemen’i kontrol altına alan Husilerin, bölgede stratejik dönüşüm yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Yemen’deki gelişmeler hakkında konuşan Karkaş, “Eylül ayında yapılacak Cenevre müzakerelerini, Yemen’deki siyasi krize çözüm olacak siyasi sürecin başlangıcı olması umuduyla dört gözle bekliyoruz” dedi.

Raşidi, şu anki durumun 2012-2014 yılları arasındaki dönemlere kıyasla daha iyi olduğunu ifade ederek, Yemen’deki El Kaide’nin sınırlı bölgelerde olduğunu açıkladı. Raşidi, Yemen’deki El Kaide yenilgisinin BAE’nin öncelikleri arasında olduğunu ve bu alanda her türlü çalışmaya destek vereceklerinin altını çizdi.