Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Husilerle istişareleri tekrardan başlatma girşimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in, Ağustos 2016’da sona eren Kuveyt istişareleri kapsamında alınan kararı imzalamayı reddeden Husilerle uzlaşma dosyasını yeniden canlandırması bekleniyor.

Batılı ve Arap diplomatik kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in, Yemen uzlaşma dosyasını yeniden canlandırma girişimi çerçevesinde, Eylül başlarında İsviçre’nin Cenevre kentinde Yemen-Husi istişarelerini başlatması bekleniyor.

Yemen Özel Temsilcisi farklı bir yol izleyecek

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Griffiths’in, selefi İsmail Vild eş-Şeyh’in görüşmelerle ilgili takip ettiği yaklaşımdan farklı bir yol izleyeceğini düşünüyorlar. Merakla beklenen görüşmelerin zamanlaması ise, önceki istişareler gibi yüz gün yerine 3 ila 4 gün arasında olacak.

Yaşanan bu gelişmeler, BM Yemen Özel Temsilcisi’nin kesin tarihi açıkladığı ve Güvenlik Konseyi’ne Yemen çözüm planı ile ilgili brifing verdiği sırada geldi. Griffiths’in video konferansla katıldığı önceki iki brifingden sonra, ikinci kez şahsi olarak bir brifingde hazır bulunuyor.

“Beklentiler çok yüksek olmamalı”

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nde misafir araştırmacı olan Adam Baron, her ne kadar istişarelerin başarısı hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu düşünse de BM Elçisi Martin Griffiths ile ilgili olarak olumlu bir yaklaşımı var.

“Beklentiler çok yüksek olmamalı” diyerek uyarıda bulunan Baron, “Daha da önemlisi, önümüzdeki dönem somut olaylara tanık olacak. Çünkü odak cephelere dönebilir” dedi.

Analistler ve Yemenli yetkililer önemli gördükleri bir nokta ile ilgili olarak BM elçisine, “Elçinin görevi 2216 sayılı kararın uygulanmasına yöneliktir, diğer mecralarda ve farklı eksenlerde hareket etmesi değil” şeklinde eleştirilerde bulundular.

“Griffiths zor durumda olan bir adamdır”

Ortadoğu meseleleri hakkında uzman olan Dr. Manuel Almeida, “Griffiths zor durumda olan bir adamdır. Askeri tırmanışın ve siyasi kutuplaşmaların olduğu bir zamanda barış görüşmelerini devam ettirmek için çabalıyor” açıklamasında bulundu.

Almeida, yakın geçmişteki Husi hareketleri hakkında, “Kendi çıkarlarına göre hareket edecekler. Bazı durumlarla ilgili birbiriyle çelişen sinyaller veriyorlar. Mesela, bir yandan Suudi Arabistan’a yönelik roket saldırıları eylemlerine katılırken, öte yandan Griffiths ile yapılan birçok toplantıda da boy gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.