Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de milisler düzenli ordu kurmakta zorlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Devlet Başkanı Ahmed Abid bin Dağr, son zamanlarda askeri güçlerinin darbeci milislere karşı zaferini kutlayarak hükümetinin ulusal ordu kurduğunu açıkladı. Dağr “ordumuz bölgesel ve partiler üssü, önce Allah sonra vatan için” dedi.

Dağr, Genelkurmay Başkanı Muhammed Ali Makdişi’yle görüşmesinde Salih kuvvetleri ve Husi milisleriyle savaşa daima hazır ve uyanık olmanın gerekliliğine işaret etti. Devlet Başkanı Dağr, Genelkurmay başkanından savaşın gidişatı ve son zamanlardaki ordunun başarılarıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Genelkurmay Başkanı, Milis kuvvetlerinin hezimetiyle sonuçlanan başarılarından dolayı askerlerinin morallerinin yüksek olduğunu söyledi.

Dağr, orduyu bölgesel ya da hizipsel değil önce Allah sonra vatan için kurduklarını söyleyerek daha önce görüldüğü gibi zayıf bağların ülkeye ve vatandaşlara hizmet etmediğini söyledi. Bu hizipsel yaklaşımın ordu ve ülkeyi çöküşe ittiğini söyleyen Dağr, “Şu an tüm Yemenlilerin bildiği gibi 6 bölgeden oluşan federal bir ülke tesis etmenin eşiğindeyiz” dedi.

Bu açıklamalara eş zamanlı olarak darbeci milislerin askere alınmasında yaşanan zorlukları içeren bilgiler, milis kuvvetlere yakın kaynakların bir raporunda yer aldı. Buna göre milis güçleri yaşadıkları sıkıntılar karşısında çocukları hatta kadınları orduya alarak zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor. Haber kaynakları son zamanlarda Husilerin özellikle batı sahil cephesinde savaşa katılacak büyük topluluklara ulaşmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. Bu nedenle Husiler, ‘ itikadi ve kültürel kurs’ adını verdikleri programlarla gizli yerlerde eğitim veriyorlar.

Haber kaynaklarına göre subaylar, din adamları, vaizler, akademisyenler ve bölge halkının saygı gösterdiği şahsiyetlerin katıldığı bu kurslarda hedeflenen şey savaşa katılımı arttırmak. Kurs bir hafta ila 10 gün sürüyor. Bu kursa katılmada gevşeklik gösterenler ise hainlikle suçlanıyorlar.

Yemen İrşad ve Vakıflar Bakan Vekili Muhammed Şebibe’nin Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada darbeci milis güçlerin insanları kendi saflarına çekmek ve savaşa katmak için dinin ayarlarıyla oynadığını belirterek, ” Ancak insanlar çok iyi anladılar ki onlar sahih dinden uzaklar, yalnızca din ticareti yapıyorlar.”

Şebibe bakanlığının barış ve ılımlı tutumun yaygınlaşmasını istediğini terör, ırkçılık ve aşırılıktan da uzak durduğunu da konuşmalarına ekledi.

Öte yandan Yemenli siyasi yorumcu Basım Hakemi milisler için orduya asker bulmanın çok zor hale geldiğini ifade etti. Zira kabileler ve önemli şahsiyetler çok iyi biliyorlar ki cepheye gönderilenler ancak tabutlarla geri dönüyorlar. Yine insanlar Husilerin projesinin hayata geçirilmesi mümkün olmayan, süresi dolmuş bir proje olduğunu da biliyorlar. Oğullarını savaşa itmek onların hayatlarına mal oluyor. Basım sözlerini şöyle sürdürdü, ”Husi milisleri önemli şahsiyetlere kirli oyunlarla ahlaki tuzaklar kuruyorlar ve bunlarla orduya asker toplama organizasyonunda yer alması için şantaj yapıyorlar.”

Başka bir haber kaynağı da kadınların dahi askere alınmasına belirterek Husilerin askeri cephelerinin çöktüğünü söyledi. Gerçekten de Husiler iki yıldan beri hem askeri techizat bakımından hem de asker kaybı açısından büyük hezimet yaşadı.