Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de ordu birlikleri Husilere karşı ilerleyişini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’ndan bir kaynak, 23 Mayıs’ta Husilerin kontrolü altındaki el-Hudeyde limanında koalisyon güçlerine ait iki geminin de eşlik ettiği 3 ticari gemiye saldırı düzenlenmesinin ardından Kızıldeniz’deki deniz trafiği ve ticaretini hedefleyen “terör” girişimlerinin boşa çıkarıldığını açıkladı.

Koalisyon, Kızıldeniz’deki ve Babu’l Mendeb Boğazı’ndaki ticari gemilerin ve uluslararası ticaretin güvenliğinin sağlandığını belirtti.

Hükümet kurumu milislerden kurtarıldı

Yemen’de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon tarafından desteklenen ulusal ordu güçleri, dün sabah erken saatlerde milislerin kalesi olan Saada vilayetinin batısındaki Zahir şehrinin Malahiz ilçesinde bir hükümet kurumunu daha ele geçirdi. Kaynaklar, Husiler tarafından kontrol edilen merkezin, Saada’daki farklı cephelerde milislerin geri çekilmesini sağlayan geniş çaplı askeri operasyonlar kapsamında ele geçirildiğini duyurdu.

Kabilelerle ordu birlikte hareket ediyor

Aynı şekilde Sana’nın çevresindeki bölgelerde bulunan kabile kaynakları da doğrudan başkente ilerlemelerini sağlamak için ulusal ordu güçleriyle koordineli bir askeri planın geliştirildiğini vurguladı. Nihm kabilesi, ulusal ordunun ilerlemesine hazırlık olarak milis savunmalarını bozmak için aynı zamanda askeri bir harekat yürütmeyi de kabul etti.

Bölgeden aktarılan bilgilere göre kabile şeyhleri, Yemen ordusu saflarına katılmak üzere başkentten ayrılan milislerin askeri ve partizan liderleriyle doğrudan temasa geçti. Nihm kabilesinden bir şeyh olan Muhammed el-Şelif, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, başkent Sana’daki kanlı durumun İran destekli Husi milisler tarafından gerçekleştirildiğini söylerken, milislerin ortaya koyduğu tüm eylemlerin içten bir devrime ve büyük çaplı protesto gösterilerine yol açacağını vurguladı.

Muhammed el-Şelif, ordunun, vatandaşların maruz kaldığı trajik durumlara tanık olan Sana’ya ilerlemesi için fırsatların elverişli olduğunu söyledi.

Milislerin askeri ve siyasi kanatları arasında yaşanan sert anlaşmazlıklar, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yandaşı birçok liderin tecridiyle sonuçlanmıştı.

Alınan kararlar açıklanmadı

El-Şelif, iç durumların, orduyu başkent Sana’ya ilerlemek üzere bazı askeri planlar ortaya koymaya ittiğini belirtti. Söz konusu planların siyasi kararlar almadan önce ise açıklanmasının zor olduğu ifade edildi.

Öte yandan şeyh, geniş çaplı askeri mühimmatın cephelere ulaşmasını sağlayarak, bölgedeki mevcut askeri birliklere destek sağlandığını söyledi. Husi milislerin, Sana’ya giden tüm yollara ayrım gözetmeksizin mayın döşemesine rağmen hızlı bir ilerlemenin yaşandığına dikkati çeken el-Şelif, ordu ve halk direnişinin bu durumun üstesinden gelme yeteneğine sahip olduğunu ifade etti.

10 lider orduya katıldı

Direnmeye devam eden milislerin liderlerine de değinen Muhammed el-Şelif, “Liderler, Sana’nın milisleri ve destekçilerini etkileyen büyük ve derin anlaşmazlıklar çerçevesinde halk direnişine devam ediyor ve meşru güçlere karışmak istiyor. Direniş, bu liderlerden ordu hareketlerine olumlu katkıda bulunmayı ve başkent Sana’dan çıkışlarının olumsuz sonuç vermemesini istiyor. Onların şehirden çıkışı, Yemen’in geriye kalan bölgelerinde ilerleme kaydetmek ve bu bölgeleri özgürleştirmek açısından ordu ve direnişe katkı sağlıyor” dedi. Şeyh, orduyla koordinasyon içerisinde son günlerde Sana’daki önde gelen 10 liderin orduya katıldığını belirtti.

Husiler bölgede kan kaybetmeye devam ediyor

Öte yandan ulusal ordu güçleri, el-Cevf iline bağlı Bart el-Anan ilçesinde yeni ilerlemeler kaydetti. Nitekim Husilerin kontrolü altındaki yeni stratejik mevzileri ele geçirdikleri ifade edildi.

Yemen Ulusal Ordusu’nun resmi internet sitesi September.net’e bağlı bir kaynak tarafından aktarılana göre, ordunun milislerle gerçekleştirdiği şiddetli çatışmaların ardından ulusal ordu güçleri, hükümet merkezine girmeyi başardı. Çatışmaların, milislerin arasında önemli kayıplara yol açtığı belirtildi. Aynı şekilde üç savaş gemisinin imha edildiği ve geriye kalan unsurların bölgeden kaçtığı açıklandı.

Koalisyon birliklerinden destek

Kaynak, Arap Koalisyon birliklerinin ordu güçlerine çatışmalar sırasında destek verdiğini ve milislerin mevzilerini bombaladığını vurguladı.

15 milis öldürüldü

Aynı şekilde ordunun el-Cevf iline bağlı Bart el-Anan ilçesinde kaydettiği ilerlemeler çerçevesinde, ulusal ordu güçleri bölgede yeni mevzilerin kontrolünü sağladı. Ulusal orduda sınır muhafızlarının sürdürdüğü operasyonlara liderlik eden Tuğgeneral Hadi el-Caidi yaptığı açıklamada, “Ulusal ordu, Amhur sıradağlarını ve iki stratejik dağın kontrolünü ele geçirdi. Milislerin Rahub, Vadi Selbe ve el-Kaif arasındaki tedarik hattını kesmeyi başardılar ve bu bölgeleri ulusal ordunun etkin kontrolü altına soktular” dedi. “Bölgenin geri kalan alanlarının kontrolünü sağlamak için Bart el-Anan Genel Müdürlüğü’ne doğru çatışmalar devam ediyor” diyen yetkili, bölgedeki çatışmalar sırasında saha komutanları da dahil olmak üzere 15’ten fazla milisin öldürüldüğünü belirtti.

Örgüte ait askeri unsurlar yok edildi

Tuğgeneral Hadi el-Caidi, koalisyon unsurlarının milislerin mevzilerini ve mekanizmalarını hedef aldığını, on askeri aracın ve milislere bağlı bir sağlık merkezinin imha edildiğini ifade ederken, bölgede kayıpların yaşandığını söyledi.

Öte yandan ulusal ordu güçlerinin, el-Maslub bölgesinin güneyindeki el-Sakiye cephesinde Husi milislerin mevzilerine sızmaya çalıştıkları belirtildi. Aynı şekilde Husi milislerin de Yemen’in batısındaki el-Hudeyde ilinde yer alan Hays ilçesinde su toplama tanklarını havaya uçurduğu açıklandı.

İnsan hakları savunucusu Vadih Atta yaptığı açıklamada, Hays halkının, Salı gününden bu yana Husilerin su projesinin depolarına saldırısı sonucunda daha fazla acı çekmeye başladığını vurguladı.

Atta’nın söz konusu su projesinden sorumlu bir kaynaktan aktardığına göre, Husiler, Hays’ın batısındaki Zahir köyünde bulunan tankları havaya uçurdu.

Yemen Başbakanı’ndan övgü

Yemen Başbakanı Ahmed Ubeyd bin Dağr, Taiz ilindeki yerel otoritenin çabalarını ve halkın saflarını birleştirmek, vatandaşlara hizmet vermek için gösterdiği yoğun çabalara övgüde bulundu.

Bin Dağr, geçtiğimiz Salı günü vali yardımcısı Emin Ahmen Mahmud ile yaptığı görüşmede, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarını ele aldı. Başbakan, “İran’ın bölgedeki ve kontrolü sağlanan yerlerdeki projelerini sona erdirme amacıyla Yemen savaşına odaklanmak için anlaşmazlıkların giderilmesi ve çabaların birleştirilmesi gerekiyor” dedi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın Bin Dağr’dan aktardığına göre, Husi milislerin saldırıları dolayısıyla Taiz’deki insani durum, vatandaşların acılarını hafifletmek, güvenlik ve istikrarlarını sağlamak için safların ve çabaların birleştirilmesini gerekli kılıyor.