Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de ordu güçlerinin ilerleyişi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taiz/Şarku’l Avsat

Libya Ulusal Ordusu Amalika Tugayı Güçleri, meşru hükümete destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon’undan aldığı destekle sahil kenti Hudeyde sınırlarında konuşlanarak önceden darbeci Husi milislerin elinden alınan bölgelerde güvenlik taraması yapmayı sürdürüyor. Diğer yandan bomba imha ekipleri de Husi milislerin bölgeye yerleştirdikleri mayın ve el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirmeye devam ediyor. Söz konusu faaliyetler bölgenin özgürleştirilmesi, vatandaşların güvenliğinin sağlanması, insani yardımların girişinin kolaylaştırılması için bölgedeki yolların daha güvenli hale getirilmesi ve aralarında Zabid antik kentinin de bulunduğu Husi milislerin kontrolü altındaki bölgelerin ele geçirilmesi hedefiyle yürütülüyor.

Amalika Tugayı tarafından yapılan açıklamada açılan ateşin ve atılan füzelerin, darbeci Husi milisler, Hizbullah militanları ve İran Devrim Muhafızları’na ait merkezleri ve keskin nişancıları yok ederek etkisiz hale getirdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ulusal mayın imha programına bağlı teknik ekipler tarafından Kral Selman Girişimi çerçevesinde ve Amalika mayın imha ekipleri ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen operasyonda Husi milislerin güneybatı cephesindeki bölgelere yerleştirdiği mayınlar etkisiz hale getirildi.”

Operasyonun bölgedeki tüm mayınlar temizlenene kadar süreceği belirtilen açıklamanın devamında operasyonun hedefinin bölgedeki hayatın normale döndürülmesi ve vatandaşların hiçbir tehlikeye maruz kalmadan bölgede hür bir şekilde yaşamaları olduğuna yer verildi.

Operasyonlarda çok ağır kayıplar veren darbeci Husi milisler, Hudeyde’de masum vatandaşlara yönelik insan hakları ihlallerine devam ediyor. Amalika Tugayı Medya Merkezi’nden aktarılan bilgilere göre Husi milisler bir yandan Hudeyde’de insan hakları ihlalleri gerçekleştirmeyi sürdürürken diğer yandan da Tuhayta kentindeki yerleşim bölgelerini bombalıyor. Medya Merkezi’nin aktardığına göre Husi milisler tarafından yapılan saldırılar sonucunda yıkılan bir binanın enkazından yaşlı bir adam çıkarıldı. Husiler tarafından yerleştirilen bir mayının patlaması sonucu bir genç yaralandı, havan topuyla saldırılması nedeniyle de bir çocuk öldü. Yine havan topu saldırısı nedeniyle bir kadın ölürken bölgedeki bir mülteci kampı da bombalandı. Yapılan açıklamalar bu ve benzeri ölüm ve yaralanma meydana geldiği yönünde.

Darbeciler ile Yemen Ulusal Ordu’su arasında Saada’da şiddetli çatışmalar sürüyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Taiz, Ma’rib ve Beyda başta olmak üzere birçok cephede çatışmalar şiddetlendi.

Al Arabiya kanalı da Libya Ulusal Ordusu’nun Saada’daya bağlı Zahir, Bakim ve Kitaf bölgelerini Husilerin elinden aldığını aktardı. Al Arabiya’nın askeri kaynaklardan aktardığına göre Ulusal Ordu, Zahir bölgesine gerçekleştirdiği operasyonda 9 Husi militanını ele geçirdi.

Kitaf bölgesindeki operasyonda son iki günde 300’den fazla mayın etkisiz hale getirildi.

Taiz’deki operasyonlarda da Husi milislerin sızma girişimi sonrası Ulusal Ordu ateş açtı. Açılan ateş sonucu iki Husi militanı öldü.