Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de süren grevler 6 milyon öğrencinin eğitim hayatını tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemende yeni eğitim-öğretim yılı durgun başladı. Ülkede öğretmenlerin grev yapması öğrencilerin eğitim almasını engelledi. Darbe milislerinin eğitimcilere yönelik tehditlerine karşılık, eğitim sendikaları maaşlar yatmadığı için işbaşı yapmama kararı aldılar.

Sendikalar, eğitimcilerin maaşları yatmadığı sürece eğitim-öğretim yılının başlamayacağına açıkladı. Ülkedeki merkezi ve yerel yönetimler, eğitimcilere yönelik bir tedbir almaya kalkışırsa; eğitimcilerle yönetim arasında çatışmalara sebep olabilir. Öte yandan maaşları yatmayan eğitimciler, başka seçenekleri olmadıklarını belirterek, şartlarının karşılanmadığı sürece kararlarlarından vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler.

“Maaşlar yatmadığı sürece grev devam edecek”

Sendikalar, Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan ve tasvip etmedikleri tehditleri, esefle karşıladıklarını belirtti. Maaşların geçtiğimiz seneden bu yana yatırılmadığına dikkat çeken sendikalar, böyle devam ettiği sürece grevlerinin de devam edeceğine vurgu yaptı.

İsyancıların elindeki Eğitim Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “Eğitim Bakanlığı olarak bazı kimselerin sosyal medya hesapları üzerinden 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı için belirlenen vakte rağmen eğitimin ertelenmesi yönünde çağrılarda bulunduklarını görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dün akşam saatlerinde konuyla ilgili bir toplantı tertip eden Eğitim Bakanlığı, darbe hükümetinden bazı bakanların da katıldığı bir görüşme gerçekleştirmiş ve sosyal medya hesabından eğitimcileri vatan haini ilan eden, tehdit eden açıklamalarda bulunmuştu. Sendikalar tarafından yapılan ortak açıklamayla bu durum kınandı.

Eğitimin Boyutları Merkezi Başkanı Abdü’s Selam Muhammed, yaptığı açıklamada, “Hükümetin açıklamaları Yemen halkına karşı sürekli işlenen şu üç suçu akla getiriyor: Cehalet, hastalık ve açlık’’ dedi.

Gelişmeleri Şarku’l Avsat’a değerlendiren Muhammed, “Çünkü Husilerin yaptığı darbenin birinci önceliği, toplumu cahil bırakmak, işte bu yüzden de eğitimi hedef alıyorlar. Önce eğitim programını bozdular, sonra okul çağındaki çocuklara silah verdiler, şimdi de öğretmenlerin maaşlarını vermiyorlar. Okumak isteyip de özel okullara yönelenlere yüksek fiyat dayatarak çocukları sokaklara saldılar. Kendi askeri kamplarına çekmeye çalışarak mezhebi anlayışını empoze etmeye çalışıyorlar” dedi.