Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de süren operasyonlarda 8 Husi lideri öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in merkezindeki Hacca ve el-Beyda vilayetlerinde, geçtiğimiz iki gün içinde Yemen Ulusal Ordusu ve Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu ile milisler arasında çıkan çatışmalarda Husilerin önde gelen 8 lideri öldürüldü.

Beşinci Askeri Bölgedeki Ulusal Ordu güçleri, Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından Yemen’in Suudi Arabistan sınırındaki Hacca kentinin Abes ilçesindeki bir toplantıya düzenlenen baskınlar neticesinde önde gelen bir Husi liderinin ve 20 Husi unsurunun öldürüldüğünü açıkladı.

Beşinci Askeri Bölge, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada “Hacca kentinin Abes ilçesindeki milis toplantısı sırasında gerçekleştiren hava operasyonları sonucunda aralarında Husi liderinden Muhammed Hasan Haddad’ın da bulunduğu 20 üst düzey Husinin öldürüldüğünü” bildirdi.

Açıklamanın devamında geçen hafta Hiran Müdürlüğü’nün Ulusal Ordu güçleri tarafından kontrol altına alınmasının ardından Abes kentinde Husilere bağlı Beşinci Bölge Komutanı’nın liderliğinde büyük bir milis varlığının ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

Ayrıca Yemen Ulusal Ordusu ve Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından el-Beyda iline düzenlenen baskınlarda 7 Husi liderinin ve beraberlerindeki milislerin öldürüldüğü kaydedildi.
El Beyda ili günledir devam eden şiddetli çatışmalara sahne olurken Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Ulusal Ordu, milislerin kontrolü altındaki bir dizi stratejik bölgeyi ele geçirdi.

Yemen ordusuna ait “September.net” internet sitesinde yer alan haberde Basın Sözcüsü Abdurrahman Arif Muradi’nin geçtiğimiz iki gün içerinde meydana gelen çatışmalarda onlarca milisin yanı sıra Husilerin önde gelen 7 liderinin öldürüldüğü açıklaması yer aldı. Ayrıca Yemen Ulusal Ordusu’nun büyük başarılar elde ettiği kaydedildi.

Sözcü, Abdullah Muhammed el-Delimi, Tarık Ahmed Cefaf, Adil Muhammed Durcan el-Kasımi, Musa Abdullah Salah, Ahmed Salih el-Matari, Zeyd Abdullah el-Cebeli ve Selahaddin Ahmed el-Sukri isimli Husi liderlerinin öldürüldüğünü aktardı.

Söz konusu baskınlar, Meşrutiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından Yemen’in farklı bölgelerindeki milis mevkilerine ve askeri hedeflerine son saatlerde gerçekleştirilen yoğun hava operasyonlarının ardından geldi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre El Maslub Emniyet Müdürü Muhammed Cafer, el-Cevf ilinin Maslub Müdürlüğü’ndeki Husi mevzilerinin Koalisyon güçleri tarafından hedef alınmasıyla 12 Husi milisinin öldürüldüğünü ve diğer bazıların yaralandığını teyit etti.

Ayrıca el-Cevf iline bağlı el-Metun’da Husi saflarında ciddi kayıpların yaşandığı ve 4 askeri ekibin ve aracın imha edildiği kaydedildi. Bu, batı sahilinde devam eden şiddetli çatışmalar ile aynı zamana denk geldi.

Ulusal Ordu güçleri, batı sahilini özgürleştirmek ve Hudeyde’nin güneyindeki Dureyhmi beldesini milislerden temizlemek için operasyonlarını sürdürüyor. Ordu, aralarında tarihi Zabid kentinin de bulunduğu ve halen Husiler tarafından kontrol edilen bir dizi bölgede ilerleme sağladı.

Geçtiğimiz günlerde Yemen Ulusal Ordusu ve Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu ile milisler arasında çıkan çatışmalarda önde gelen birçok liderini kaybeden Husiler ciddi maddi zarara da uğradı.

Amalika (Devler) Tugayları tarafından yapılan açıklamada Dureyhmi Cephesi’nde meydana gelen çatışmalarda önde gelen birçok saha liderinin öldürüldüğü kaydedildi. Batı Sahili Operasyonları Başkanı Albay Ali Nasser el-Bedayi, Batı Sahili kurmaylarından Tuğgeneral Muhammed Saleh Tameş’in söz konusu baskınlarda öldürüldüğünü bildirdi. Açıklamada, Husilerin öldürülen onlarca kişiyi gizledikleri bilgisi de verildi.

Devler Tugayları’nın Zeyla limanından gelen ve Husi milislerine götürülen çok miktarda barutu Kızıldeniz sularında ele geçirdikleri ve yaktıkları da kaydedildi. Gelişmelerin Husi milislerinin gerçekleştirdiği büyük çaplı silah ve patlayıcı kaçakçılığının devam ettiği bir zamanda geldiği ifade edildi.

Yemen sahil güvenlik güçleri, geçtiğimiz günlerde uluslararası nakliye hatlarını güvence altına almak için silah ve patlayıcı kaçakçılığına müdahale edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Husi cephesinde kayıplar sürüyor

Yemen Ulusal Ordusu, Taiz şehrinin batısındaki Makbana cephesine düzenlenen bir dizi Husi baskınını boşa çıkardı. Husiler ile patlak veren çatışmalar milis saflarında ciddi kayıplar ve yaralanmalara yol açtı. Yemen Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Tahir el-Ukayli, İkinci Askeri Bölgedeki kanaat önderleri, askeri komutanlar ve Devler Tugayları’nın komutanlarıyla kapsamlı bir toplantı düzenledi. Toplantıya Hadramut Valisi Tuğgeneral Ferec Selemin el-Bahseni de katıldı.

Ukayli’nin açıklamaları, bölge liderliğindeki başarıların yakından gözlemlemek için gerçekleştirdiği ziyaret sırasında geldi. Yemen resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre, teröristlerle birden fazla cephede girilen çatışmalarda büyük zaferler kazanıldı ve güvenlik, istikrar ve huzurun sağlanmasında somut başarılar elde edildi.

Toplantıda, El-Mukalla şehri ve Hadramut sahili şehirlerinin El-Kaide unsurları tarafından ele geçirilmesi ile ikinci bölgenin liderliğinin karşı karşıya kaldığı zorluklar ele alındı.

Ukayli açıklamasında “Hadramut, Allah’ın izni ve sadık askerlerinin çabalarıyla hukukun, bilimin ve hayrın sembolü olmakla birlikte federal devleti ve rejimi temsil ediyor” ifadelerini kullandı.