Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’de Ulusal Ordu’nun Husilere karşı ilerleyişi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Saada Merkez Komutanı Ubeyd el- Esle, Yemen Ulusal Ordusu tarafından Saada’da düzenlen operasyonda kentin kuzeyindeki bazı yerlerin ele geçirildiğini duyurdu.

Esle, “Saada’daki Ulusal Ordu, Husi milisleriyle girdikleri şiddetli çatışmaların ardından Saada ile Hacca illerini birbirine bağlayan hatta güvenliği sağladı” açıklamasında bulundu.

Yemen Savunma Bakanlığı’na bağlı ‘Sebtember.net’te yer alan açıklamada, “Ulusal Ordu, Kettaf ve Bakem’de yeni bölgelerde hakimiyet sağladı. Husi liderinin merkezinin bulunduğu Miran Dağlarına kadar ilerleyişimiz sürecektir” denildi. Açıklamada ayrıca, büyük hayal kırıklığı yaşayan Husi milislerinin saflarından toplu kaçışların yaşandığı belirtildi.

200 mayın etkisiz hale getirildi

Suudi Arabistan’a yakın Hacca ilindeki Hiran cephesinde 4 gün boyunca devam eden operasyonlarda çok sayıda askeri mühimmat ele geçirilirken, 200’den fazla mayın etkisiz hale getirildi.

Milisler sivilleri hedef alıyor

Taiz şehrinin batısındaki Makbana cephesinde de şiddetli çatışmalar devam ederken, Ulusal Ordu Kadha cephesinde büyük ölçüde ilerleme kaydetti. Operasyonlar sırasında darbecilerin yerleşim bölgelerine attığı havan topları sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açtı.

Çok sayıda Husi militanı etkisiz hale getirildi

Öte yandan stratejik öneme sahip olan Han Dağı’nın çevresinde çıkan çatışmalarla eş zamanlı olarak Kari Dağı ve Tibte çevresinde yapılan bombardımanda çok sayıda darbeci etkisiz hale getirildi.

“Husiler katliam gerçekleştirdi”

Taiz’deki Ulusal Ordu Komutanlığı Sözcü Yardımcısı Albay Abdulbasit el-Bahr, Şarku’l Avsat’a bölgedeki gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bahr, “Husiler, Debbab’ta yerleşim yerlerine fırlattığı havan mermisiyle yeni bir katliam gerçekleştirdi. Bölgeye düşen mermi 2 sivil vatandaşın ölümüne, 2 sivilinde yaralanmasına yol açtı” dedi.