Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’deki Abyan ili teröristlerden temizlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen güvenlik güçleri, Abyan ile Şebve arasında bulunan el-Mahfad şehrinin temizlenmesinin ardından ülkenin güneydoğusundaki Abyan eyaletinin tamamının terörist gruplardan arındırıldığını açıkladı.

Yardım ve Destek Kuvvetleri Komutanı Favaz eş- Şebhi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin el-Mahfad’ı egemenlik altına aldığını ifade etti. Güvenlik güçlerinin bölgedeki terör hücreleri ve sığınaklarını ortaya çıkarmak için şehrin geneline ve kıyı sahiline yayıldıklarını belirtti. El- Mahfad’ın temizlenmesi sonrasında, güvenlik güçleri Abyan’da Şebve ilindeki Elit Güçler ile birleşti. Bu zaferle Mahfad müdürlüğü ve kıyı şeridi güvence altına alındı. Terörist ve suçluların bir başka kaçış noktası olan Şebve iline de girişler engellendi. Böylece, Husileri ve Salih yanlısı militanların barındığı, Abyan ve güneydeki terör örgütlerinin resmi finansmanı ve koruyucusu el- Beyda ili dışında bir kaçış noktaları kalmadı.

11 ilçe meşru hükümete tabi olduğunu açıkladı

Abyan ilinde bulunan on bir ilçenin yönetimlerinin hepsi güvenlik güçlerine tabi olduklarını açıkladı. Meşru koalisyonu desteklediklerini belirttiler.

Keşif ekibi tuzağa düştü

Kıyı kenti el- Mahfad’ı arındırma operasyonları sonrasında, güvenlik güçlerinin keşif ekibi el-Mahfad’ın dağlık bölgelerinden birinde tuzağa düştü. Teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıda bomba yüklü bir araç keşif ekibini hedef aldı. Meydana gelen saldırı sonucunda yardım ve destek ekiplerinden biri hayatını kaybederken 4 kişi de yaralandı.

Araştırmacı ve Askeri Uzman Tuğgeneral Sabit Hüseyin Salih, Abyan’ın teröristlerden arındırılmasında katkıda bulunan Arap ittifakı ve Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin elinde bulunan siyasi yönetime dikkat çekti. Fakat Abyan’ın temizlenmesinin bölgedeki terörist grupların nihai olarak ortadan kaldırılması anlamına gelmediğini ifade eden Salih, “Söz konusu örgütlerin üyeleri ortadan kaybolup her an manevra yapabileceğini, dağlık alanlarda gizlenip kıyılara inebilirler. El-Kaide’nin güçlü bir varlığının bulunduğu el-Beyda ve Ma’rib illerine taşınmış olmalarından bahsetmiyorum bile” dedi.