Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’deki darbecilere karşı gerilim tırmanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi milisleri ile Salih yanlısı güçlerin kontrolündeki şehirler ve bölgelerde, insan hakları ihlalleri tırmanarak devam ediyor. Darbecileri, vatandaşlardan zorla para topluyor. Halk para ödemeyi reddettiği takdirde, sonuçları ölüm, kaçırılma veya hapse atılma oluyor. Bu insan hakları ihlallerinin ve suçlarının günlük tekrar etmesi halkı isyan ettirdi.

Al-Arabiya sitesinin yayınladığı habere göre; Rima kentindeki Masur kabileleri, Kurban bayramının ilk gününde Husi milislerine ait bir noktada milislerin oğullarından birinin öldürmesini kınayarak; Husileri haydut olarak nitelediler. Cebel-i Sülüs bölgesinde toplanan kabile üyeleri, Husilerden oğullarının intikamını alacaklarını söylediler.

Yerel kaynaklara göre; Masur ve Beni Akil aşiretleri, Husilere karşı ortak mücadele verme konusunda anlaşarak, Hussilerden, katilin bir an önce teslim edilmesini talep ettiler.

Darbecilik, maaş vakti geldiğinde Yemen vatandaşlarına karşı birleşiyor; çünkü devlet görevlileri maaşlarını 10 ay boyunca almadı, aynı zamanda darbe tarafları maaşları durdukları için birbirlerine suçluyor.

Kurban bayramının ilk gününden bu yana, milisler kontrol altında tuttukları çeşitli illerdeki vatandaşlara şantaj yapmaya devam ediyor. Yolcuları taciz etmek ve darbe mensuplarının “bayram harçlığı” adını verdiği yeni haracın, silah zoruyla toplanması için kontrol noktaları oluşturdular. Haraç vermeyi reddedenleri, ölüm, kaçırılma veya hapse atma gibi yöntemlerle cezalandırıyorlar.

Kurban bayramının ilk gününde, Dhamar ve Rima eyaletleri arasındaki güvenlik noktalarının birinde Husi milisleri, bir sivili öldürdüler. Katledilen sivilin kabilesi, Husiler katilleri idamla cezalandırmasa intikamlarını alacaklarını belirtiler.

Sana’nın kuzeybatısındaki Al-Mahvit valiliğindeki darbe milisleri, Kurban bayramının ilk gününden itibaren şehrin iç kısımlarında ve şehre giden yollarda yeni kontrol noktaları kurarak, cephedeki darbecilere destek sağlamak için halktan para topladılar.

Yerel kaynakların Şarku’l Awsat’a yaptığı açıklamada, milislerin haracı ödemeyi reddeden tacirlerin çocuklarını kaçırdığını ve serbest bırakılmaları karşılığında ailelerinden büyük miktarda para istediklerini belirttiler.

Al-Mahvit Basın Merkezi tarafından alınan şikâyetlere göre, son üç gün içerisinde darbe milisleri tarafından özellikle toptancı olmak üzere en az 10 tüccarın çocukları kaçırıldı. Hapishanelere götürülen çocuklar, 300 bin Yemen riyali karşılığında serbest bırakılıyor.

Al-Mahvit kentindeki ticarethanelerin çoğu, çocukların kaçırılması karşılığında ve savaş emrine verilen destek adı altında ihtiyaç duyulan miktarı ödemedikleri takdirde, milisler tarafından kontrol noktalarında mallarını engelleniyor.

İbb valiliğindeki diğer kaynaklar, Husi militanlarının ve Salih yanlısı güçlerin, Kurban bayramının ilk gününde Dumat’daki bir kontrol noktasından geçtikleri sırada Al-rizim bölgesinden 5 vatandaşı kaçırdıklarını ve bilinmeyen bir bölgeye götürdüklerini söyledi. Sivillerin akıbeti bilinmiyor.