Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’deki elçilik kadroları yeni bir sürece giriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mayıs ayında göreve gelen Yemen Dışişleri Bakanı Halid Yemani, ülkedeki elçilik kadrolarında yeni bir sürece girildiğini ifade etti.

Yemen Dışişleri Bakanı Halid Yemani’nin 23 Mayıs’ta göreve gelmesinin ardından, yaklaşık 48 içerisinde, Yemani ile Şarku’l Avsat arasında iletişim kurulmuş ve gazeteye önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan, o zamanki açıklamasında Yemen Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarını geliştirmek için belirlediği en önemli konu başlıklarının şunlar olduğunu söylüyordu:

“Önceliklerim arasında, sayın başkanın liderliği altında sorumlu olacağım dosyalara ek olarak, Yemen Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarına önem vermek bulunuyor. Yemin töreni ve sayın başkandan alacağım talimatlardan sonraki ilk işim Dışişleri Bakanlığı binasına gitmek olacak. Bakanlık yetkilileriyle neler yapabileceğimizi ele alacağız. Orada şov yapacak biriyle karşılaşacağımı zannetmiyorum. Bakanlıktaki çalışanların görevlerini yapmaları gerekir.”

“Dışişleri Bakanlığı baskı altında”

Yemani, “Dışişleri Bakanlığı’nın, savaşın ve sıkıntıların olduğu bu dönemlerde oldukça baskı altında olduğuna inanıyorum. Bakanlığın güzel imkanları vardı. Ümit ediyorum ki bu imkanları tekrar geri elde edecek, isyancı çetelere karşı savaşımızda zafere koşan ve meşruiyeti yeniden sağlamaya çalışan askeriyenin arkasından gidebilmesi için Bakanlığın kurumlarına ve diplomasisine olan saygınlığı yeniden sağlayacağız” diye konuşmuştu.

Elçilik kadroları yeni bir sürece giriyor

Göreve gelmesinden yaklaşık 2 ay sonra Şarku’l Avsat’a yeni açıklamalarda bulunan Yemen Dışişleri Bakanı Yemani, son gelişmeler ve Yemen diplomasisinde izlenecek değişiklikler kapsamında, büyükelçilik ve kadrolarının yeniden değerlendirmeye tabi tutulduğunu ifade etti.

Bakan’a göre, Yemen’deki devlet yapılanmasında askeri ve toplumsal çabaların gerçek anlamda desteklenmesi için Yemen diplomasisinin tüzel kişiliğini ve eski konumunu yeniden kazanması gerekiyor.

Bakan konuşmasının devamında ise, “Yemen diplomasisi ve elçiliklerimiz darbeci milisler tarafından sabote edildi. İçinde bulunduğumuz bu süreçte devletin yeniden yapılanmasının tamamlayıcı halkası olarak elçiliklerin konumu ve yeniden değerlendirmeye alınması hususunda çok büyük adımlar atılacak” açıklamasında bulundu.

Şarku’l Avsat’a konuşan Yemenli siyasi analist Abdullah İsmail, bakanın açıklamalarını ve son gelişmelere ilişkin önemli bazı değerlendirmelerde bulundu.

“Yemen için iki tehdit bulunuyor”

İsmail, “Yemen diplomasisi iki önemli tehditle karşı karşıya bulunuyor. Birincisi, diplomasinin aktif hale getirilmesi ile ilgili. Bu bağlamda, Yemen halkının davasının tanınması amacıyla diplomasi yürütmek, Yemen davasıyla ilgili önceki bazı soğuklukların aşılıp aşılmayacağı konusundaki endişelere karşı uluslararası desteğin sağlanması ve mevcut tehlikelere ayak uydurmak gerekir. İkincisi ise, Dışişleri Bakanlığının bizzat bakanlık düzeyinde veya yurtdışındaki elçilik ve temsilciliklerdeki iç dinamikleriyle ilgili. Özellikle bu hususta yurtdışında meşru hükümetin çizdiği vizyonun dışına çıkılmasıyla meydana gelen problemler bu tehlikeyi daha da belirginleştiriyor. Ayrıca, diplomatik görevlerin yanında, son dönemde elçiliklere ve temsilciliklere yapılan atamalarda gözetilmesi gereken uzmanlık ve tecrübe gibi ilkelerin terk edilerek, atamaların adam kayırarak, torpille ve gelişigüzel bir şekilde yapılması da bakanlığın karşı karşıya olduğu tehlikeler arasında yer alıyor” dedi.

İsmail, konuşmasını noktalarken, “Birçok kişi Dışişleri Bakanı Halid Yemani’nin farklı vizyonuna, önümüzdeki süreçte diplomatik çabalar kapsamında elçilikleri ve temsilcilikleri yeniden yapılandırmak için elinden geleni yapacağına, kendisinden istenen görevleri hakkıyla yerine getireceğine ve atamalar noktasında ciddi reformlara imza atacağına güveniyor. Bakanlıktaki uzun tecrübesi de onun Yemen diplomasisini yeniden ayağa kaldırmak hususunda daha hızlı ve gerçekçi çözümler sunacağına dair beklentileri arttırıyor” ifadelerini kullandı.

Yemen Dışişleri Bakanı, bu noktada kadroları yeniden gözden geçireceğini ve görevli sayısında kısıtlamaya gideceğini vurguladı.