Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’deki güçler darbeci milislerle mücadele birleşiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, ülkedeki darbeci milislerin yenilgiye uğratılmasının gerekliliğini vurguladı. Hadi, meşru hükümetin darbecilerle mücadele için “tüm iyi güçlerin katılım sağlamasına” önem verdiğini belirtti.

Hadi, Husi milislerin eylemleri ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ülkenin güvenliği ve istikrarı konusundaki endişelerimiz doğrultusunda düzenlenen ulusal diyalog konferansının ardından ülkeyi yıkmak, halkı yerlerinden etmek ve yok etmek için İran’a araç olmayı reddediyoruz. Önümüzde iki yol var; ya meşruiyetin zaferi ve yeni federal Yemen ya da Yemen halkının hiçbir zaman kabul etmeyeceği, İranlı Husi milisleri tarafından temsil edilen karanlık güçlere bağımlılık.”

Yemen-AB ilişkileri

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Yemen ve Avrupa Birliği arasındaki başlıkları görüşmek üzere düzenlenen görüşmede AB’nin Yemen Büyükelçisi Antonio Calvo ile bir araya geldi.

Yemen Resmi Haber Ajansı SEBE, Cumhurbaşkanı Hadi’nin görüşmede AB Büyükelçisi ile son yaşananların olayların yansımaları ve Yemen’deki gelişmeleri ele aldığını aktardı. Ayrıca ülkenin güvenliğini ve istikrarını bozmak için İran’ın bir aracı olarak dışarıya bağımlılığın, ulusal referanslara dayalı olmayan planların ve hedeflerin de gündeme geldiği bilgisini verdi.

Yemen Cumhurbaşkanı görüşmede Avrupa Birliği’nin Husi milislerin Sana’daki masum çocukları ve kadınları hedef alan ihlallerine karşı koymadaki rolünün önemini değindi.

Görüşmede, masum insanları etkileyen ekonomik durumlar, yaşanan acılar ve milislerin kontrolü altında olan bölgelerde yaptığı uygulamalar sonucu Yemen halkının savunmasız kalışı da ele alındı.

AB Büyükelçisi de Yemen’deki son gelişmelere dair yeni bilgiler edindiği toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Avrupa Birliği’nin Yemen’de barış, güvenlik ve istikrarı desteklediğini vurguladı.

Düzenlenen bir diğer toplantıda da AB’nin Yemen Büyükelçisi ile Yemen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdulmelik El-Mahlavi bir araya geldi. Mahlavi, hükümetin, Husi milislerine karşı mücadelede tüm Yemen siyasi güçlerini koruma, devletin yeniden inşası ve darbenin tüm tezahürlerini sona erdirme konusundaki çabalarına dikkat çekti.

Mahlavi, hükümet tarafından koalisyon güçleriyle birlikte oluşturulacak bir planla Yemen hükümetinin kontrolü altındaki tüm geçişleri kullanarak insani yardım, gıda ve ilaç tedariğinin önemini vurguladı. Bunlara ulaşımda zorlanarak ihtiyaçlarını karaborsadan karşılayan vatandaşlara insani yardımların ulaştırılması için güvenli koridorlar sağlama sorumluluğuna dikkat çekti.

Bakan, Yemen’deki üç politik çözüme de değinerek BM Genel Sekreteri Elçisi’nin verdiği destekle Birleşmiş Milletler’in Yemen’de adil ve sürdürülebilir bir siyasi uzlaşı çabalarına verdiği desteği yineledi.

Yemen Başbakan Yardımcısı, hükümetin Husi milisleri tarafından tırmandırılan şiddete de dikkat çekti. Sana’da ve darbecilerin kontrolü altındaki diğer bölgelerde parlamento üyeleri, parti ve kabile liderlerinin yakalanması, evlerinin yağmalanması ve milisler tarafından suikasta kurban gidenlerin yaşadığı dramı dile getirdi. Mahlavi, darbecilerin kontrolü altındaki bölgelerde güvenlik durumunun daha da bozulmasından duyulan endişelerin arttığını kaydetti.