Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’deki kaza teknik hatadan kaynaklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Koalisyon Kuvvetleri Komutanlığı, Fac Attan’da kazara bir evi bombaladığını bildirdi. Koalisyon planlanan askeri hedefin ‘meşru bir hedef’ olduğunu, kontrol- komuta ve iletişim merkezini hedef aldıklarını belirtti. Açıklamada, Husiler’in, bölgedeki yerleşimcileri kalkan olarak kullandıkları da ifade edildi.

Koalisyon Kuvvetleri Sözcüsü Albay Pilot Türki el- Maliki, operasyonların tüm belgelerinin, planlama ve uygulamayla ilgili prosedürlerinin incelendiğini, planlama ve uygulama prosedürlerinin geçerli olduğu ve olaya teknik bir hatanın neden olduğunu, kasıtlı olmadığını, iddia edilen yerdeki evin hedeflenmediğini belirtti.

Albay el- Maliki, koalisyon komutanlığına bağlı kaza değerlendirme ekibinin, olayı araştırdığını açıkladı. Koalisyonun, uluslararası kanunlara, insan haklarına ve sivilleri koruma kurallarına uyduğunun altını çizdi. Kazara meydana gelen olaylarda şeffaflık ilkesine, yasalara ve etik kurallara uyulduğunu da belirtti.

Husi ve devrik lider Salih’in milisleri, sivillerin yaşadığı evlerde silah depoladıkları ve kontrol-komuta merkezleri ve odaları kurdukları belirtilmekte. Ayrıca faaliyetlerinin devam etmesi için hastaneler de kurdukları ifade ediliyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon kuvvetleri Yemen meşruiyetine destek verdiği yerlerde söz konusu yerlerin hedeflenmediğini, sivillerin suçsuz olduğunu ve darbecilerle ilgisi olmadığı vurguladı.

Koalisyon operasyonun ilk günlerinde, darbecilerin askeri hava üslerdeki uçak yollarını, silah depoladığı dağlara ve balistik füze taşıyan araçları hedef almaktaydı.