Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Yemen’deki yardım merkezleri tamamen faaliyete geçti” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Yemen’deki yardım merkezlerinin tamamen faaliyete geçtiğini ve yardımların çoğunun muhtaç sahiplerine ulaştığını bildirdi. Maliki, 18 bin yardım gemisinin Yemen’e ulaştığını, 22 yardım merkezinin faaliyette olduğunu ve 959 bin kişinin insani yardımlardan faydalandığını belirtti.

Albay Maliki yaptığı basın toplantısında, koalisyon teröristlere ve radikalizme karşı savaşmaya kararlı olduğunu, operasyonların tüm cephelerde devam ettiğini ve meşru güçlerin birçok alanı teröristlerden temizlediğini bildirdi. İran destekli Husi milislerinin çocukları okullardan alıp cephelerde kullandığını vurgulayan Maliki, çocuklarının silah altına alınmasına izin vermeyen ailelerden para aldığını, çocukları kaçırdığını ve ideolojilerini sistemli bir şekilde empoze etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Suudi Arabistan topraklarına 95 füze atıldı

Maliki, İran destekli Husi milislerinin 28 Şubat’a kadar Suudi Arabistan topraklarına 95 füze, 66 bin mermi atıldığını bildirdi.

Albay Maliki, yeni atanan Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcilsi Martin Griffiths’in, İran’ın Husi darbesine verdiği destek hakkındaki kanıtına ve Yemen Yaptırım Komitesi’ne bağlı uzman grubun raporlarına dair memnuniyetini dile getirdi.

Maliki Yemen hükümeti ile ilgili olarak, hükümetin medyanın Yemen’e girmesini engellemediğini ve girişlerini kolaylaştırmak için talimatlar verdiğini, ayrıca Yemen’deki terör gruplarına herhangi bir ücret ödemediğini de sözlerine ekledi. Maliki, tarihi eserlerin Husilerden korunması, tarihi eser kaçakçılığının ve ticaretinin önlenmesi gerektiğini ifade etti.