Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den BM raporuna 10 maddelik değerlendirme | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler’in (BM), ‘Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar’ başlıklı raporuna tepki göstererek, 10 maddelik bir değerlendirmede bulundu. Değerlendirmede, “BM, Sağlık Bakanlığı ve Husileri tarafından kontrol edilen hastanelerin kayıtlarına dayanıyor. Husiler, kayıtları kasıtlı olarak tahrif ederek BM’ye asılsız rakamlar sunuyor’’ ifadeleri kullanıldı.

Hükümet açıklamanın devamında, “Uluslararası Örgütlerin, kurtarılmış bölgelerde ofis bulundurmaması ve buna bağlı olarak temsil zafiyetinin ortaya çıkması, onları güvenilmez ve tek taraflı açıklamalara dayanan bir yapı haline getiriyor. Sana’daki uluslararası örgütlerin varlığı onları darbenin fiili otoritesini tehdit etme konusunda savunmasız bırakıyor. Husiler yayınladıkları istatistikleri ve yanlış bilgileri kabul ettirmek için bu örgütlere baskı uyguluyor. Husiler, savaş cephelerinde kullandığı küçük yaştaki çocukları sağlık kayıtlarında sivil vatandaş olarak göstererek koalisyon uçakları tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor, bu kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

Hükümet, Husi milislerinin, çocukların öldürülmesi ve kolera gibi salgın hastalıkların yayılması gibi uluslararası kamuoyunda gündeme getirilen rakamların ve istatistiklerin abartıldığını ve kasıtlı olarak uluslararası toplumu yanlış yönlendirdiklerini kaydetti.

Yemen hükümeti, BM Güvenlik Konseyi’nden raporu yeniden gözden geçirmesini ve Yemen hükümetini ve koalisyonun adının kaldırılmasını istedi.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah El Muallimi de konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, raporun yanlış ve yanıltıcı bilgiler içerdiğini vurgulayarak, Suudi Arabistan’ın raporun açıklığa kavuşturulması için BM yetkilileri ile görüşmeler düzenlemeye devam ettiğini belirtti. El Muallimi, raporun zayıf kaynaklara dayandığına ve bu konuda Birleşmiş Milletlerin güçlü kaynaklara ulaşmak için uğraş vermediğini ifade etti.