Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den BM’ye ‘Husilerle mutabakat zaptı’ tepkisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de İran destekli darbeci Husi milisleri ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında Sana’ya ‘insani ve tıbbi yardım taşıyan birkaç hava köprüsü’ konulu mutabakat zaptı imzalanması, hükümet kanadında tepkilere neden oldu.

Yemen hükümeti, BM’nin, Sana’ya ‘insani ve tıbbi yardım taşıyan birkaç hava köprüsü’ kurmak için Husi milislerle mutabakat zaptı imzaladığını açıkladı. Yemen Enformasyon Bakanı Muammer İryani bugün yaptığı açıklamada, “BM’nin Sana’ya ‘insani ve tıbbi yardım taşıyan hava köprüsü’ kurmak için Husilerle mutabakat zaptı imzalanması tehlikeli bir gelişme olmasının yanı sıra uluslararası kararlara açıkça karşı gelinmesidir” ifadelerini kullandı.

Yemen’den tepki

Twitter üzerinden açıklama yapan Yemenli Bakan İryani, “İran destekli Husi milisleri ile BM Yemen Koordinatörü Lise Grande arasında ‘insani ve tıbbi yardım taşıyan hava köprüsü’ kurmak için imzalanan mutabakat zaptı, Yemen krizine dair tüm uluslararası kuralların açıkça çiğnenerek, Husilere verilen desteği ortaya koyan tehlikeli bir gelişmedir” dedi. Bakan İryani diğer tweetinde ise, “Husiler, Hizbullah ve İranlı uzmanlar ile kaçakçılıkta 3. Cenevre görüşmelerinde başarısız olmalarının ardından BM Koordinatörü ile imzaladıkları mutabakat ile yeni bir yol açmaları oldukça kritik bir durum. Yemen’deki BM insani yardım koordinatörü, Husileri barış görüşmelerine devam etmemeleri ve Yemenlilerin yaşadığı krizler, savaşlar ve acıların daha da sürmesi için mi ödüllendiriyor? Cenevre görüşmelerini engelleme kararı alan Husiler, bu kararına sebep meşru hükümetle müzakere masasının dışındaki kazanımları sağlayabileceğine dair inancı mıydı?” yazdı.

BM Yemen Koordinatörü’nün, Husilerle mutabakat zaptı imzalamasının BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ile çeliştiğini söyleyen Yemen Enformasyon Bakanı, bu durumun 2216 sayılı karar ile ters düştüğünü belirtti.

Seferler 6 ay boyunca devam edecek

Husilerin sözde Dışişleri Bakanı Hişam Şeref ve BM Yemen Koordinatörü Lise Grande yurt dışında tedavi görmesi gereken hastalar için Husilerin kontrolündeki Uluslararası Sana Havalimanı’nın açılması ve ‘insani hava köprüsü oluşturulması’ konusunda mutabakata vardılar.

BM tarafından tarifelendirilen seferler 18 Eylül Salı günü başlayacak ve altı ay boyunca devam edecek.