Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den dezenformasyon karşı medya atağı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, bakanlığın birçok aşamadan oluşan geniş bir medya planı hazırladığını, bu planla ABD ve Avrupa ülkelerine meşru hükümete karşı olan darbe riskini ve darbecilerin, gazetecilere karşı sürdürdüğü keyfi eylemleri ve ihlalleri göstermeyi hedeflediklerini belirtti.

Muammer el-İryani Şark’ul-Avsat’a yaptığı açıklamada, Bakanlığın görüşlerini tüm kesimlere duyurmak, temel sorunları olan darbeyi anlatmak ve Yemen’in durumunu aktaran görüntülerdeki birçok yanlışı düzeltmek için uluslararası bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Yemen Enformasyon Bakanlığı, medya sektöründe Mısırlı ve Arap gazeteciler sendikasında çalışan mahkumların sorunlarını çözmeye ve haklarında tutuklanmalarına ve sorgulanmalarına izin veren yasal gerekçeler olmadığı halde, hâlâ darbecilerin hapishanelerinde bulunan yaklaşık 30 gazetecinin serbest bırakılması için çabalarını sürdürüyor.

Bakanlık, yabancı medya ile ilişkilerini derinleştirmek için yoğun temaslarını sürdürüyor. Bakanlık resmi makamlar vasıtasıyla Batı’yı sürekli olarak muhatap aldığını ve Yemen Haber Ajansı SABA’nın İngilizce yayına da başladığını belirtti.

El-İryani konuşmasını şöyle sürdürdü, darbecilerin, tutuklu gazetecileri serbest bırakmak için yerel ve uluslararası çağrılara kayıtsız kaldıklarını, tutukluların hiçbirini serbest bırakma gibi bir niyetlerinin olmadığını, özellikle birçoğunun birkaç aydır hapiste bulunduklarını ve bu kişilerin ülkeleri adına çalışan Yemen vatandaşı olmaktan başka, haklarında herhangi bir suçlamanın bulunmadığını ifade etti.

El-İryani, Kral Abdulaziz’in liderliğindeki Suudi Arabistan’ın Yemen halkını, özelliklede gazetecileri sahiplenmede önemli bir rolü olduğunu ve birçoğunun Suudi Arabistan’a yerleştiğini bazılarının da diğer ülkelere gittiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın, meşru hükümete bağlı uydu kanallarını ülkesinde barındırdığını bunların; Yemen kanalı, Aden kanalı, radyo kanalları ve SABA haber ajansının olduğunu ve geleceği inşa etmede bunların iyi bir alan oluşturduğunu vurguladı.

Bakanlığın, hiçbir Arap ve batı ülkesine Yemen enformasyon bakanlığını barındırma fikrini teklif etmediğini belirten el-İryani, Suudi Arabistan’ın yaptığı yardımlardan dolayı böyle ihtiyaçları olmadığını ifade etti.
Yemen’de yayınlanan meşru gazetelerin sayısının şu anda 10’a ulaştığını, 7 kanalın içerisinde iki kanalın hükümet kanalı olduğunu, orduya bağlı 14 ekim, 26 eylül ve devrim gazetelerine ek olarak enformasyon bakanlığındaki tüm sektörlerde çalışan sayısının yaklaşık 10 bin olduğunu, bakanlığın Aden’deki Aden uydu kanalını yeniden yapılandırmaya ve ayrıca Marib şehrinde yemen kanal ofisi açmak için çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Yemen’de yayınlanan meşru gazetelerin sayısının şu anda 10’a ulaştığını, 7 kanaldan ikisinin hükümette ait olduğunu ifade eden el-İryani, orduya bağlı 14 ekim, 26 eylül ve devrim adlı gazetenin de yayınlarına devam ettiğini, enformasyonda çalışan sayısının yaklaşık 10 bin olduğunu, bakanlığın Aden’deki Aden uydu kanalını yeniden yapılandırmaya ve ayrıca Marib şehrinde Yemen kanal ofisi açmak için çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.