Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den, İran ve Husilere karşı acil eylem çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, bugün yaptığı açıklamada, Yemen ve Arap bölgesinde yaşayan halklara karşı düşmanca eylemlerinden dolayı, İran rejimi ve Husi milislere karşı, başta 2216 sayılı karar olmak üzere tüm Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını uygulamak amacıyla acil harekete geçilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Hükümet, açıklamasında, BM Genel Sekreteri’nin, İran’ın, Yemen’in ve komşu ülkelerin güvenlik ve istikrarını tehdit eden Husi milislere açıkça desteğine işaret eden raporunu memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Yemen Dışişleri Bakanlığı, İran rejimi tarafından Husi milislerine verilen desteği sadece kınamanın yetmediğini, meşru otoriteye karşı darbeden bu yana yaptıklarından sorumlu tutulmaları gerektiğini vurguladı.

Hükümet, siyasi bir çözüm bulmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler(BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh’in kardeş Yemen halkının acısını dindirmeye yönelik tüm insani yardım faaliyetlerini desteklemek istediğini belirtti.

Yemen resmi haber ajansı SANA tarafından yayınlanan açıklamada, İran’ın Husilere verdiği destek ve sorumsuz müdahalelerinin, ülkede siyasi görüşmelerin başarısızlığa uğramasına ve krizin uzamasına neden olduğu bilgisi de yer aldı.