Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den Lübnan’a Hizbullah uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Meşru Hükümeti, Hizbullah’ın Yemen’e dair açıklamaları ve girişimlerini kınayarak, Lübnan hükümetinden “Tarafsızlık politikasına uygun olarak” Hizbullah’ın düşmanca girişimlerine karşı harekete geçmesini talep etti.

Yemen Resmi Haber Ajansı’nda (SANA) yer alan habere göre, Meşru Hükümet’in Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, ülkesinin Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve İslam Birliği Teşkilatı gibi ülkelerin egemenlik haklarına saygı duyulmasını gerekli gören kurumlara konuyu taşıma hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Çin ziyareti öncesi konuya dair Şarku’l Avsat’a bir açıklama yapan Bakan Yemani, BMGK’ya başvuru sinyali verdi.

Lübnan sessizliğini koruyor

Lübnan Dışişleri Bakanlığı resmi kaynakları ise Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda, Bakanlığın henüz Yemen tarafından resmi bir protesto metni almadığını söyledi. Söz konusu kaynaklar, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in yurtdışı seyahatinde olduğu bilgisini vererek, resmi bir bildiri gelmediği sürece herhangi bir yorum yapamayacaklarını ifade etti.

Buna karşın, Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Yemen’in Washington Büyükelçisi ve BM Daimi Temsilcisi Dr. Ahmed Avd, Yemen Meşru Hükümeti’nin bu konuda BMGK üyelerine resmi bir belge dağıttığını belirterek, “Belgenin, Hizbullah’ın Yemen’e yönelik girişim ve açıklamalarına bir protesto olarak değerlendirilmesini istedik” şeklinde konuştu.

Hizbullah’ın Yemen’e yönelik düşmanca tutumunu kınadı

Yemen Dışişleri Bakanı Yemani, BMGK’ya sunduğu protesto mesajında, Hizbullah’ın 21 Ağustos 2014 tarihinde, Lübnan hükümetine karşı darbe yaptığını hatırlatarak, bölgede yayılmacı bir politika izleyen İran kontrolündeki Hizbullah’ın Yemen’e yönelik düşmanca tutumunu kınadı.

Yemani, mesajda, ayrıca, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah’ın 29 Haziran 2018 tarihindeki konuşmasında, Yemen’de meşru hükümete karşı savaşan darbeci Husi militanlarına açıkça destek verdiğini sözlerine ekledi.