Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den petrol hamlesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Şarku’l Avsat

Yemen meşru hükümeti, önümüzdeki günlerde yeni petrol sahalarında üretim yaparak, petrol ihracatına devam edeceklerini açıkladı.

Yemen’in geçici başkenti Aden’de Başbakan Muin Abdulmelik Said’in başkanlığında gerçekleşen ilk kabine toplantısında hükümetin, ekonomik, hizmet ve savaşın yol açtığı çevre felaketi gibi konular üzerinde incelemeler yaptığı ifade edildi.

Toplantıda konuşma yapan Başbakan Muin, “Hükümetin önceliği geçtiğimiz Haziran ayının ortasından Ekim ayına kadar devam eden ekonomik çöküş ile ilgili dosyalardır. Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu kardeşlerimizin verdiği hibelerle ekonomik koşullar, istikrara kavuşacak. Ham petrol ihracatı Merkez Bankasının nakit ihtiyacını destekleyerek, bankanın nakit döngüsünü sağlayacak” dedi.

Yemen Başbakanı, “Önümüzdeki kısa dönemde tüm alanlarda başarı elde etmek için en iyi şekilde çalışmamız gerekiyor. Yemen hükümeti olarak ilerleyen süreçte petrol alanlarımızdan üretimlerimize devam ederek, petrol ihracatına tam anlamıyla yönelmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ayrıca, Yemen riyalinin değer kaybetmesinin kontrol altına alınması ve fiyatlardaki yükselişin dizginlenmesi gerektiği vurgulandı.