Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den Suudi Arabistan topraklarına füze fırlatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın güneyindeki bir köye Cuma günü Yemen topraklarından balistik bir füze atıldı. Açıklama, Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Türki el-Maliki’den geldi.

Füzenin Cuma gecesi saat 01:17 sularında Yemen topraklarından fırlatıldığını söyleyen Maliki, saldırının nüfusun yoğun olduğu Necran’a bağlı bir sınır köyünü hedef aldığına dikkat çekti. Koalisyon Güçleri Sözcüsü, bir kamu şirketinin işçilerinin kaldığı yerleşim birimine düştüğünü belirtti.  Saldırı sonucu yangın çıktığını ve birçok yerleşimin zarar gördüğünü söyleyen Maliki bir işçinin de ağır yaralandığı bilgisini verdi.

Maliki, silahlı Husi milisleri tarafından yapılan bu düşmanca eylemin doğrudan Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit etmek, Suudi vatandaşlarını öldürmek, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit etmek amacıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Bölgedeki unsurlar tarafından milislere silah ve füze desteği yapıldığına dikkat çekti. Sivil nüfusun yoğun olduğu bölgelere yönelik düzenlenen saldırıların uluslararası alanda belirlenmiş insan haklarının ihlali olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan’ın sınır şeridindeki sivilleri hedef alan Husi milisleri ve darbeci Salih yanlıları, uluslararası insan haklarını düzenleyen yasaları çiğneyerek saldırılarını sürdürüyor. Ancak sivil tesislerin, hastanelerin ve okulların hedef alındığı saldırılar suç teşkil etmesine rağmen, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından görmezden geliniyor. BM, son olarak çocuklara yönelik işlenen suçları da görmezden gelmişti.