Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’den tepki: ‘Sana bildirisi’ üzücü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Genel Halk Kongresi’nin (GHK) kuruluşunun 36. yıldönümü dolayısıyla başkent Sana’daki kongre liderliğinden yayınlanan bildiriyi üzücü olarak nitelendirdi.

El-İryani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sana’daki kongre liderliğinin bildirisi, devrim ve cumhuriyetin değerleri, İranlı Husi milislere ayaklanma çağrısı yapan eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in son konuşması üzerine kurulmuş GHK’nın ilkelerine ve tarihine bağlı bir örgütlenme pozisyonu bekleyen çok sayıda kongre katılımcısı açısından şaşırtıcı oldu. Bildiride garip olan şey, 4 yıldır devlete ve halka karşı yürüttükleri savaşta Husi milislerin tam bir önyargı içerisinde olmaları, aynı zamanda sosyal barışı zayıflatma, kongre liderlerinin çoğunun öldürülmesini engelleme ve Yemen’i komşu ülkelerin güvenlik ve istikrarını hedefleyen bir platforma dönüştürme girişimidir” dedi.

Bildiriye sert tepki

El-İryani, “Ülkemize ve halkımıza yönelik gerçek saldırganlık, meşru otoriteye, devlet kuruluşlarına, anayasaya, yasaya ve ulusal mutabakata karşı çıkan ve ekonomiyi yok eden, kamu hazinesini yağmalayan, çalışanların maaşlarını durduran ve ülkeyi binlerce kurbana yol açan savaşa sürükleyen İran destekli Husi milislerin saldırganlığıdır” ifadelerini kullandı.

Enformasyon Bakanı ayrıca, Sana’daki kongrenin en son yayınladığı bildirinin ve Sana’daki bazı liderlerin tavırlarının, Husi milislerin kaçırma eylemlerini, zorunlu ev hapisleri doğruladığını ve İran tarafından finanse edilen darbe projesine hizmet etmek için bir araç olarak kullanıldıklarını gösterdiğini belirtti.

Öte yandan Yemenli bir yetkili, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin 13 Ağustos’ta başlayan ve 3 gün süren Kahire ziyaretini başarılı olarak yorumladı.

Yetkili, partinin önde gelen liderlerinden Sultan el-Barkani’nin de Hadi ile gerçekleştirilen toplantıda hazır bulunduğu, toplantıya partiden birçok milletvekilinin ve kabile şeyhlerinin katıldığını ifade edildi.

“Cumhurbaşkanının konuşması olumlu geçti”

Barkani, Hadi’nin Kahire’de parti liderlerine yönelik konuşmasına desteğini dile getirirken, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada da Salih’in ölümünden sonra partiyi birleştirmek için sürekli bir hareketliliğin yaşandığını, Husilerin parti ve siyasette eski liderin miraslarını ele geçirmeye çalıştığını vurguladı.

Salih destekçisi partide üst düzey bir yetkili, “Konferansın örgütsel ve politik birliği yönünde gidişatın mükemmel çizgide seyretmesi için adımlar atılıyor. Dün Cumhurbaşkanının konuşması da tüm içeriğiyle olumlu geçti” dedi.

Gözlemcilere göre ise parti içerisindeki bazı kanatlar bu çabalarla farklı bir yol izliyor. Zira şu anda parti diasporasını devrik liderin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) en büyük oğlu Ahmed Ali Salih liderliğinde yeniden birleştirmeyi hedefliyorlar.

Yaşananlarla birlikte Husiler, parti tabanını kendi saflarına çekme de dahil, Sana’daki taraflarını partiyi kendi gündemlerine hizmet eden bir siyasi kol haline getirmek için manipüle etmeye çalıştıkları ifade edildi.

ABD’nin Sana Büyükelçisi’nden övgü

Öte yandan ABD’nin Sana Büyükelçisi Matthew H. Tueller, Hadi ile Kahire’de görüşmesi sırasında Hadi’nin parti liderleriyle uzlaşma çabasına övgüde bulundu. Yemen’deki resmi kaynaklar, Tueller’in ulusal birliğin güçlendirilmesi çerçevesinde Hadi’nin kongre liderleri ile görüşmesine dair memnuniyetini dile getirdi.

Batılı büyükelçilerin, bölgesel ve uluslararası tarafların yanı sıra ABD Büyükelçisi, son aylarda devrik lider Salih’in partisini birleştirmek ve ülkenin geleceğinde önemli bir rol oynamasını sağlamak üzere kapsamlı çabalar sarf edildiğini belirtti.

Resmi kaynaklara göre Yemen Cumhurbaşkanı, Tueller ile görüşmesi sırasında Yemen’in zaferi, anayasanın meşruiyeti, radikalizm, terörizm hücreleri karşısında güvenlik, istikrar ve barışı yeniden tesis etmek için Washington ile iş birliği ve koordinasyona vurgu yaptı.

Sisi ile kritik görüşme

Yemen Cumhurbaşkanlığı Ofis Direktörü Abdullah el-Alimi,16 Ağustos’ta yaptığı açıklamada Hadi’nin Mısır ziyaretini başarılı olarak nitelendirdi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdul Fettah el-Sisi ile yapılan görüşmede birçok güvenlik, ekonomik ve siyasi meselenin ele alındığını söyledi.

Mısır liderliğiyle Mısır topraklarındaki Yemen endişesinin görüşüldüğünü belirten el-Alimi, bu yöndeki uygulamaları kolaylaştırmak üzere Mısır tarafından bazı taahhütler verildiğini vurguladı.

Hadi’nin Halk Kongresi liderleriyle görüşmesine de değinen Abdullah el-Alimi, görüşmenin devletin tesisi için gerekli anayasal meşruiyetin yanı sıra “geçmiş anlaşmazlıkların üstünü örterek, darbelere karşı Kongre’nin birliğini hedefleyen yeni bir sayfa açmak” üzerine yoğunlaştığını belirtti.

Hadi tüm bu yaşananlara binaen, partinin gelecekteki rolüne ilişkin uluslararası ve bölgesel bir yönelimin olduğunu belirtti. Yemen Cumhurbaşkanı, “Bugün dünya, Genel Halk Kongresi’ne bakıyor, aynı zamanda diasporanın ve parti saflarının başka bir yöne sapmayacak sabit kaideler üzerine birleşmesini umuyor. Ayrıca dünyada, darbeyi sonlandıracak anayasal meşruluğa destek verme, siyasi süreci onarma, anayasa referandumunun ve seçimlerin tamamlanması hususunda büyük bir umut var” dedi.

“Herhangi bir anlaşmazlığı rafa kaldırın”

Hadi, pozisyonunu reddeden ve Kahire toplantısını boykot eden parti liderlerine de bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı, “Size yürekten bir şekilde samimi bir davette bulunuyorum. Anlaşmazlık ve saplamaların geçmişte kaldığını belirtiyorum. Vatan hepimizden daha büyük ve koşullar hepimize ihtiyaç duyuyor. Herhangi bir anlaşmazlığı rafa kaldırın. Kongrenin tüm dürüst ulusal yandaşlara ihtiyacı var. Bu mesaj katılan ve katılmayan herkes içindir” dedi.