Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’in güneyinde radikallere ait silah depoları bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin güney bölgesinde bulunan birçok şehirde büyük depolarının ele geçirdiği belirtildi.

Güvenlik güçlerinin depolarda yaptıkları ilk incelemelere göre, silahların, terör faaliyetlerinde kullanılmak üzere aşırılık yanlısı gruplar için getirildiği anlaşıldı.
Son birkaç gündür meşru hükümetin kontrolü altında bulunan bölgelerde İçişleri Bakanlığı’nın el-Kaide ve devrik lider Ali Abdullah Salih taraftarlarına yönelik gerçekleştirdiği operasyonlar bu başarıyı sağladı.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Hüseyin Arab yaptığı açıklamada, bulunan depo ve tutuklanan kişi sayısı hakkında bilgi vermedi. Şarku’l-Avsat’a konuşan Bakan Arab, çok sayıda silahın ve geniş alanları yok edebilecek kapasitelere sahip patlamaya hazır bombaların ele geçirildiğini söyledi.
Ülkenin güvenliğini hedefleyen patlayıcılara takviyeler yapıldığını ifade eden Yemenli bakan, “Patlayıcıların türü ve hedefleri konusunda araştırmalar tamamlandı. Hedef büyüktü. Özellikle bu çeşit silahlar ve patlayıcılar ülkenin güvenliğini hedefleyen çeşitli saldırılar için daha sonra kullanılmak üzere dikkatlice saklanıyor. Bulunan patlayıcıların, daha büyük etkilere ve daha geniş hasara sahip hale getirebilmek için takviyeler yapıldığı anlaşıldı” ifadelerini kullandı.

Titiz bir çalışma sonucu patlayıcılar ele geçirildi

İçişleri Bakanı, “Bakanlık, alınan bazı istihbaratlar doğrultusunda titiz bir çalışma sürdürdü. Bu silahların varlığını gösteren tüm deliller ve bilgiler bir araya getirilerek, tüm bilgiler teyit edildi. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan ani baskınlar ile silahlar ve patlayıcılar ele geçirildi. Yapılan araştırmalara göre bu mühimmatlar, meşru hükümetin kontrolü altında bulunan bölgedeki el-Kaide ve uyuyan hücreler için hazırlandığı anlaşıldı” şeklinde konuştu.

“Güvenlik güçleri var gücüyle çalışıyor”

Arab, “Başkent Sana’da yürütülen darbe soruşturmalarında edinilen bilgiye göre, el-Kaide’nin yanı sıra doğrudan desteklenen gruplar ve uyuyan hücreler var. Verilen destekle, Yemen halkının güvenliğini tehdit etmek ve karışıklık yaratmak için bu gruplar finanse ediliyor. Güvenlik güçleri bu girişimleri engellemek için var gücüyle çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Yemen güvelik güçleri ile komşu ülkelerin güvenlik güçleri arasında koordinasyonun sağlandığı ve bilgi alışverişinde bulunulduğunu belirten Bakan Arab, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik servislerinin, bu grupları ve liderlerini takibe aldığını ifade etti.
Güvenlik servisleri, meşru hükümetin kontrolü altındaki bölgelerde bu gruplar mensup kişileri yakın takibe alarak, bu bölgelerde rahat hareket etmelerinin önüne geçiyorlar. Özellikle İçişleri Bakanı Hüseyin Arab tarafından yapılan açıklamalarda, bu grupların mercek altına alınacağı ve Yemen’in tüm terör örgütlerinden tamamen temizlenmeden bu işten vazgeçilmeyeceğinin altı çizildi.

İçişleri Bakanlığı’nın yürüttü soruşturmalarla, aşırılık yanlısı grupların çoğunun özellikle silah ve uyuşturucu kaçakçılığı ile yakından bağlantılı oldukları ve buradan sağlanan kazanç ile terör faaliyetlerini gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

Operasyonlar terörün finans ayağına yönelik

İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz ağustos ayında, başta Şebva, Hadramevt ve Aden olmak üzere birçok şehirde terörist yapılanmalara yönelik başarılı operasyonlar gerçekleştirdi. Operasyonların teröristlerin finansal yapılanmalarına yönelik olduğu söyleyen Bakan Arab, Tahran tarafından desteklenen grupların doğrudan ülkenin güvenliğine ve istikrarına zarar vermeye yönelik yıkıcı eylemleri gerçekleştirdiğini, ayrıca komşu ülkelere uyuşturucu kaçakçılığı, fidye gibi pek çok suç işleyerek terörün finanse edildiğini belirtti.