Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’in Midi ve Sarvah cephelerinde 2 gün içinde 63 darbeci öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Marib ilinin batısındaki Sarvah ve Suudi Arabistan sınırı yakınındaki Midi cephesinde ulusal ordu ve ülkedeki meşrutiyeti destekleyen Koalisyon’un operasyonlarında 2 gün içinde 63 darbeci öldürüldü. Beyda’nın doğusundaki Kaniye bölgesinde devam eden çatışmalarda çok sayıda Husi milisi esir düştü.

Yemen haber ajansı SANA’nın bir askeri kaynaktan aktardığına göre ulusal ordunun Sarvah cephesinde Husilerin ulusal ordu mevzilerine sızma girişimi sonucu cumartesi günü çıkan çatışmalarda 20 darbecinin öldü, 30’dan fazla darbeci de yaralandı. Kaynak ayrıca darbecilere ait mühimmatın da etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Pazar sabahı ulusal ordunun Koalisyon güçleri ile Sana’nın kuzeybatısındaki Hacca ilindeki Midi’ye düzenlediği operasyonda 13 darbeci öldü, çok sayıda darbeci de etkisiz hale getirildi.

Beşinci askeri bölge, Facebook üzerinden yaptığı yazılı açıklamada Koalisyon destekli ulusal ordunun Midi’de düzenlediği askeri operasyonlarda 13 darbecinin öldürüldüğünü, 4 darbecinin esir alındığını bildirdi. Esirler arasındaki bir yaralının önce saha hastanesine daha sonra da tedavi için Krallık hastanelerinden birine nakledildiği belirtildi.

Açıklamada Husilerin konuşlandığı Midi mahallelerinin bazılarının operasyonlar ile temizlendiği belirtilirken bölgenin tamamının temizlenmesi amacıyla bazı mahallerinin abluka altına alındığı kaydedildi.

Ayrıca ulusal ordu güçlerinin Midi’yi 3 aydan fazla süredir kuşatma altında tuttuğu Harad ve Midi cephelerine yapılan saldırılarda çok sayıda darbeci etkisiz hale getirilirken Husilerin mühimmatlarının da yok edildiği bildirildi.

Beyda’daki Marib ve Kaniye eteklerinde ve Kifa cephesinde de çatışmalar sürüyor.

Beyda’daki siyasi eylemcilerden Ahmet el-Hamzi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada ordu güçlerinin Kaniye’de ilerlediğini ve Husilerin büyük oranda kayıp verdiğini bildirdi. Hamzi, Aşir ve Zub köylerinin şiddetli çatışmalara sahne olduğunu ve Yemen Halk Direnişi güçlerinin Kifa cephesini hedef aldıktan sonra Husilerin cesetlerini topladıklarını ifade etti.