Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen’in Washington Büyükelçisi: El Kaide ile mücadelede başarı sağlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Washington Büyükelçisi Ahmed Avad bin Mubarek, Yemen meşru hükümetinin, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonu işbirliğiyle terörle mücadele için elinden geleni yaptığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Radikalizmle Mücadele Departmanı Direktör Yardımcısı Christopher K. Harnisch ile Washington’da bir araya gelen Büyükelçi Mubarek, Yemen hükümeti ve Arap koalisyonunun El Kaide tehdidiyle mücadele etmek için çalıştığı ve 2016 yılında Mukelle şehri de dahil olmak üzere birçok bölgenin kurtarılmasında başarı sağlandığını söyledi.

Yemen Resmi Haber Ajansı’na (SABA) göre İbn Mubarek, Yemen’de devletin yeniden hakimiyet kurması ve kontrol sağlaması için çalıştığını, savaş ve çatışmalardan beslenen terör gruplarının planlarını azaltmanın tek yolunun darbenin sona ermesi olduğunu kaydetti.

Öte yandan Yemenli Büyükelçi Guantanamo’da kalan Yemenli tutuklular meselesinin ele alınması için işbirliği kurulması gerektiğini vurguladı.

Yemen hükümetinin, 2012’den bu yana El Kaide’ye ve teröre karşı askeri operasyonlarla verdiği mücadeleyi anlatan Büyükelçi Mubarek, hükümetin terörizm ve radikalizmle mücadelenin yanı sıra 2014’te rehabilitasyon, yeniden entegrasyon ve aşırılıkla mücadele için ulusal bir merkez kurma çabaları da dahil olmak üzere ulusal bir strateji hazırlama ve geliştirme süreci içerisinde olduğunun altını çizdi.

Buna karşılık ABD Dışişleri Bakanlığı Radikalizmle Mücadele Departmanı Direktör Yardımcısı Christopher K. Harnisch, ülkesinin, başta terörle mücadele olmak üzere birçok alanda Yemen meşru hükümetini desteklediğini vurguladı.

Yemen ve bölgedeki terör tehdidini ortadan kaldırma çabalarında koordinasyonun önemine dikkat çeken Harnisch, Yemen’in terörle mücadelede önemli bir ülke ve ABD’nin stratejik bir ortağı olduğuna işaret etti.

Görüşmede, Yemen hükümetinin terörle mücadeledeki çabaları ve bu çabaların koordinasyonunun yanı sıra radikalizm ve terörle mücadelede Yemen’e verilen desteğin artırılmasının önemi ele alındı.