Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemenli Bakan: Darbecilerin gazetecilere yönelik baskıları son derece kaba | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Enformasyon Bakanı Muamer el-İryani, dün Brüksel’de bulunan AB’ye bağlı dış hizmet servisinde Arap Yarımadası ve Irak Dairesi Başkanı olan Rosemary Gelly ile bir görüşme gerçekleştirdi.

El-İryani, görüşmede “Sana’da basın özgürlüklerinin Husi milisler tarafından ciddi şekilde kısıtlandığını, hatta gazete ve medya kuruluşlarının kapatıldığını ve gazetecilerin kaçırılıp, hapsedildiğini ve idama mahkum edildiklerini bunların sonucunda da Sana’nın sesi, dünyaya ulaşmayan bir şehir haline dönüştüğünü” söyledi.

Yemen resmi haber ajansı SABA, bakanın sözlerini şöyle aktardı, “Husilerin, Yemen halkına olan şiddetine karşın uluslararası toplum ve kuruluşların Yemen halkına karşı ahlaki ve yasal sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir çünkü bu durum, insanlığa karşı işlenen bir suç düzeyine ulaştı.”

“Husiler barış konusundaki ciddiyetsiz”

El-İryani, Yemen Hükümetinin, Yemen halkının hak ettiği adil ve kapsamlı bir barışa ulaşmak ve hiçbir trajedinin tekrarlanmamasını sağlamak adına yetkili mercilerle görüşüleceğini kaydetti. Ancak hükümetin milisler ile Birleşmiş Milletler himayesindeki üç siyasi istişarede yaşadığı deneyimler, Husilerin barış konusundaki ciddiyetinin eksikliğini, darbe projesini sürdürmede ki ısrarını ve uluslararası topluma ve bölgeye de Hizbullah’ın bir başka modelini kabul ettirme baskısını ortaya koydu.

Yemen’deki ulusal diyalog deneyiminin Avrupa Birliği ve tüm uluslararası aktörlerden büyük ilgi gördüğüne ifade eden Avrupalı yetkili, Yemen’in siyasi geçiş deneyiminin, başarılı olacağını umduklarını belirtti.

Yemen halkının yaşadığı insani durumu ve Husi militanların, savaşı sona erdirme konusunda ciddiyetinin bulunmaması nedeniyle siyasi bir çözüme ulaşılamaması korkusunu dile getiren yetkili, uluslararası olarak tanınmış meşru hükümet için de AB desteğini yeniledi.

Genel olarak insan hakları ihlallerinin, gazetecilerinse düşünce ve ifade özgürlüklerinin kısıtlandığını vurgulayan Avrupalı yetkili, gazetecilere yönelik ihlalleri AB’nin dayandığı ilke ve değerler doğrultusunda ilgili tüm yetkililere iletmeye çalışacağına dair söz verdi.