Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemenli Bakan: Darbeden bu yana bin 500’ü çocuk 14 bin kişi hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

tarafından 4 yıl önce gerçekleştirilen darbeden bu yana, 14 bin 220 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Birleşmiş Milletler’in (BM) “tüm tarafların savaş suçu işlediğine dair” raporunun ardından ise Yemen hükümeti, 6 Eylül’de BM İnsan Hakları Komisyonu’ndan bir ekibin, ülkede ek soruşturma yürütmesini önlemek üzere çalışma gerçekleştirdiğini bildirdi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre, uluslararası anlamda tanınmış, meşru hükümetteki İnsan Hakları Bakanı Dr. Muhammed Asker, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de düzenlediği bir basın toplantısında, “Koalisyon ülkelerindeki ortaklarımızla, bu ekiple en iyi nasıl başa çıkabileceğimizi araştırıyoruz. Tüm seçenekleri dikkate alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Asker, “Son 6 aya dair rapor hazırlayan ekip, Yemen’i sadece 1 hafta ziyaret etti” şeklinde konuştu.

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, “21 Eylül 2014 tarihinde İran destekli Husi milislerin darbesinden geçtiğimiz Ağustos ayına kadar Yemen’de öldürülenlerin sayısı bin 500’ü çocuk ve 865’i kadın olmak üzere 14 bin 220’ye ulaştı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Bu süre zarfında yaralananların sayısı ise 4 bin 80’i çocuk ve 4 bin 253’ü kadın olmak üzere 31 bin 127’ye yükseldi” denildi.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) belirttiğine göre de açıklamada, “Husi milisler tarafından döşenen mayınlar nedeniyle ölenlerin sayısı bin 593, kalıcı sakatlıklar da dahil yaralananların sayısı ise bin 413 oldu” ifadelerine yer verildi.

İnsan Hakları Bakanlığı, Bakan Asker’in basın toplantısı sırasında ülkedeki insan hakları durumuna ve Yemen’in farklı il ve ilçelerinde sivillere yönelik Husi ihlallerine değindiğini belirtti. Aktarılana göre Asker, İran destekli milislerin Kızıldeniz’deki uluslararası gemilere tekrarlı saldırılarına, işlediği suça ve yardımları yağmalamalarına da dikkat çekti.
“Husiler, barış girişimlerine rağmen İran’dan silah ve füze almaya devam etti”

Aynı şekilde Asker yaptığı açıklamada, “Yemen hükümeti, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon ülkelerinin desteğiyle Husilerin kontrolü altındaki Hudeyde kenti ve limanını yeniden ele geçirmek için milislerle askeri çatışmaya girmek zorunda kaldı” dedi. Milislerin savaşın sonra ermesi ve barışın tesisi konusundaki isteksizliğine de dikkat çeken Dr. Muhammed Asker, Husi milislerin bu yöndeki girişimleri reddederek Hudeyde limanı üzerinden İran’dan silah ve füze almaya devam ettiğini belirtti.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Bakan, “İran destekli Husi milislerin Babu-l Mendep Boğazı ve Kızıldeniz’de trafiği tehdit ettiğini, silah kaçakçılığı yaptığını, Yemen’in ve bölgenin istikrarını ve güvenliğini sarstığını” vurguladı. Bakan Asker ayrıca, Hudeyde’deki sivillerin, Husi ihlallerinden korunması, uluslararası trafik ve geçitlerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Muhammed Asker, Husi milislere “yardımları engellememe, yerlerinden edilenlere güvenli sığınak sağlama ve sivilleri kalkan olarak kullanmayı bırakma” çağrısında bulundu.

Yemenli Bakan’dan Suudi Arabistan ve BAE’ye övgü

Yemen hükümetinin, halka yardım sağlanmasına katkıda bulunan herkese takdirlerini sunduğunu söyleyen Asker, Hudeyde ve diğer bölgelerdeki halka yönelik Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından sağlanan insani yardım girişimlerine de övgüde bulundu.

Öte yandan Yemen İnsan Hakları Bakanı Asker, uluslararası topluma ve tüm insani yardım örgütlerine de “Husi milislerin sistematik ihlallerinden mustarip olan Hudeyde halkına yönelik ahlaki ve insani sorumluluklarını yerine getirmeleri” çağrısında bulundu. Dr. Muhammed Asker, Husi milislerin 21 Eylül 2014 tarihindeki darbesinden bu yana Yemen’in en kötü insani, siyasi, yasal ve ekonomik durumu yaşadığına dikkat çekti.

Asker, Husi milislerin, sivilleri öldürdüğüne, gazeteci, siyasi aktivist ve akademisyenleri kaçırdığına, özellikle okul ve yetimhanelerdeki çocukları savaş cephelerine katılmaya zorladığına vurgu yaptı. Sivillerin Husiler tarafından zorla silah altına alındığını ve insani kalkan olarak kullanıldığını söyleyen Muhammed Asker ayrıca, kültürel ve tarihi anıtların askeri karargah ve kontrol merkezlerine dönüştürüldüğünü kaydetti.

İnsan Hakları Bakanı Dr. Muhammed Asker, son olarak, İnsan Hakları Bakanlığı’nın, Husi milislerin yardım taşıyan çok sayıda gemiyi alıkoyduğunu gözlemlediğini de sözlerine ekledi.