Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemenli Bakan Husileri 15 bin çocuğu silah altına almakla suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen İnsan Hakları Bakanı Dr. Muhammed el-Asker, Husi milisleri darbenin başlamasından bu yana 15 bin çocuğu silah altına almak ve gerekli eğitimi vermeden cephelere göndermekle suçladı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin dün Cenevre’de düzenlenen 38. Oturumunda konuşan Bakan, İran destekli Husi milislerin kontrolü altında olan bölgelerde özellikle çocuklara yönelik ihlaller, tuzaklanan mayınlar ve sivillerin kalkan olarak kullanılması hakkında konuştu.

Bakan, Husilerin Yemenli çocuklara cinsel şiddet uyguladığını ve yardımlardan yoksun bırakarak ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduğunu belirtti.

Eylül 2014’te yapılan darbeden bu yana Husi milislerin bin 372’den fazla çocuğu öldürdüğüne işaret eden Yemenli Bakan, milislerin ayrıca döşedikleri mayınlarla yüzlerce Yemenlinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

Muhammed el-Asker konuşmasında ayrıca, Yemen halkının sorunlarını çözmek, askerleri rehabilite etmek ve milislerin tuzakladığı mayınları temizlemek için Kral Salman İnsani Yardım Merkezi’nin verdiği desteğe de değindi.

‘’Hudeyde’de açlık tehlikesi var’’

Yemen İnsan Hakları Bakanı Muhammed el-Asker, Hudeyde sakinlerinin korkunç insani sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirterek, 25 binden fazla Hudeyde sakininin gıda bulmakta zorlandığını ve yer yer kıtlıkların yaşandığını ifade etti.

Yemen’e yapılan insani yardımların çoğunun Hudeyde limanından geçmesine rağmen şehir sakinlerinin yardımları alamadığına değinen Bakan, milislerin maddi kazanç elde etmek için gıda maddelerini sattığını ve limanları silah kaçakçılığı için kullandığını dile getirdi.

Kadınlar savaşın en büyük mağdurlarından

Yemenli araştırmacı Huda Suvari ise Cenevre’deki oturumda sunduğu çalışma raporunda, Husi milislerin kontrolü altında olan vilayetlerde kadınların maruz kaldığı ihlallere dikkat çekti.

Kadınların ve kızların, cinsiyetleri ve toplumdaki statüleri nedeniyle savaştan daha çok etkilendiğini belirten Suvari, bu durumun özellikle Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’nin bulunmadığı ve doğrudan çatışmaların yaşandığı bölgelerde gerçekleştiğini söyledi.

Taiz başta olmak üzere Yemen’deki kadınların ağır insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya olduğuna işaret eden Suvari, kadınların cinayet ve yaralanmalara maruz kaldığını ve göçe zorlandığını belirtti.

İnsan hakları raporlarına göre 800 bin nüfuslu Taiz’de bin 517 aile göç etti. Raporda 2015 Eylül ayından 2017’nin sonuna kadar göç edenlerin yüzde 60’ını kadınların, yüzde 25’ini ise çocukların oluşturduğu belirtildi.