Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemenli kadınların barışçıl gösterilerine, Husi şiddeti damga vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemenli kadınlar dün Husiler tarafından infaz edilen ülkenin eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in cenazesinin kendilerine teslim edilmesi talebiyle Sana’da gösteri düzenledi.

Protestoculara ilk olarak sopalarla saldıran Husiler ardından başkentteki Yetmişler Meydanı’nda başlayan ve Salih’in cenazesinin alıkonulduğu öne sürülen askeri hastaneye doğru yürüyüşe geçen göstericileri dağıtmak için üzerlerine ateş açtı.

Yapılan açıklamalar onlarca Genel Halk Kongresi (GHK) üyesinin katıldığı gösterinin sakin başladığı yönünde.

Göstericiler, Husi milisleri karşısında Salih’in resimleri ve GHK bayrakları taşıyarak “İnsanlar şehitlerinin cenazelerini istiyor”, “Allah’tan başka ilah yoktur”, “Husiler Allah’ın düşmanıdır” sloganları attılar.

Geleneksel Yemen hançeri kabzası içinde sopa taşıyan göstericilerden bir kadın, liderlerini destekleyerek onun hatıratını canlı tutmaya çalıştıkları ve Husilerin onun cesedini ele geçirmelerine izin vermek istemediklerini göstermeye çalıştı.

Gösteriye katılan bir kadın silahlı bir Husi tarafından tutuklanmak üzere elinden tutularak çekilmesi üzerine ağlamaya başladı. Diğer bir kadının ise gözyaşları Husilerin saldırısı nedeniyle yüzünden akan kana karıştı.

Yetmişler Meydanı’ndaki gösteriye katılan Ümmü Ahmed telefonla Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, Sanalı kadınların Salih’in cenazesinin kendilerine iade edilmesi talebiyle başlattığı barışçıl gösteride mermilerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Bazı kadınların yaralandığını aktardı. Ümmü Ahmed, Husilerin kadınlara yaptığı saldırıyı din, değerler ve geleneklere aykırı, utanç verici bir davranış olarak nitelendirdi.

Sana kadınların kararlılığını, devrimdeki ısrarını, vatandaşlık hakkı mücadelesini, güç ve iktidarın gerçeğini aşan Yemenli kadınların gücüne tanıklık etti. Ancak İran destekli Husi milisler kadınlara ateşle karşılık verdi.

GHK üyesi Nura el-Cervi, milislerin yaklaşık 50 protestocuyu tutuklayarak bilinmeyen bir yere götürdüğünü aktardı. GHK üst düzey yöneticilerinden Faika es-Seyyid de Husi milislerin, GHK liderlerinin ve Salih yanlılarının başkentin güney mahallelerindeki evlerinde arama yaptıklarını belirtti.

Es-Seyyid, Husilerin Zeynebiler adlı kadınlardan oluşan teftiş ekiplerine yönelik arama gerçekleştirdiğini ve gösteriye katılan kadınları tutukladıklarını söyledi.

GHK taraftarı aktivistler, gazetecilerin olaylar hakkında yazı yazmayı ve yorum yapmayı bırakma kararı aldıklarını duyurdu.

Salih yanlıları Husileri, eski Cumhurbaşkanı’nın cesedini bilinmeyen bir yere gömmeye ve cenaze töreni yapılmasını engellemeye çalışmakla suçladı. Ayrıca halkın mezar yerinin bilmemesi için Salih’in cenazesinin ailesine ve partililere teslim edilmesine karşı çıkmakla itham etti.

Husiler ise yaptıkları açıklamalarda Salih’in cenazesinin teslim edilmesinin savcılığın başlattığı “vatana ihanet” soruşturmasının sonucuna bağlı olduğunu kaydetti.

Eski Cumhurbaşkanı’nın ve akrabalarının evlerinin yakınlarında ikamet eden görgü tanıklarının Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda Husi milislerinin iki gündür Salih’in ve yakınlarının evlerini yağmaladıkları bildirildi.

Husilere ait medya organlarında ise Salih’in evinde bulunan ve Sana’daki kaosu kışkırtmak üzere kullanılacağı iddia edilen silah ve mühimmatları gösteren videolar yayınlandı.

Ülkenin eski Cumhurbaşkanı’nın ait olduğu aşiretin önde gelenlerinin komik duruma düşürülmeye çalışıldığı algı operasyonlarının arasında Salih’in cenazesinin teslim edilmesi için Yemenli kadınlar tarafından düzenlenen protesto gösterisi de vardı. Görüntüler, sosyal medyadaki eylemciler ve blog yazarları arasında büyük yankı uyandırdı.