Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemenliler ‘26 Eylül Devrimi’nin yıl dönümünü kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen, 56 yıl önce Mütevekkili Krallığı’na karşı yapılan ve “26 Eylül Devrimi” olarak da bilinen devrimin yıldönümünü anmak amacıyla dün (26 Eylül) gerçekleştirdiği kutlamalarla Husi milislerine yanıt verdi.

Yemen’deki mezhepçi Mütevekkili Krallığı sona erdirilirken söz konusu bu gün, Husiler nedeniyle ülkede kara bir gün olarak nitelendiriliyor. Cumhuriyet rejimi, kutlamaları ve devrimi gölgelemekle suçladığı İran destekli darbeci Husileri, Tahran aracılığıyla eski rejimi geri getirmeye çalışmakla suçluyor.

Yemen halkı, Marib, Taiz ve Hudeyde’yi de kapsayan resmi kutlamalar sırasında “devrim meşalesi” yaktı. Halk, milislerin hâkimiyetini reddeden ve cumhuriyetin, mezhepçi grubun ellerinden alınması çağrısı yapan söylemler arasında Sana, Zamar ve İb’deki Husi kontrolü alanlarında kutlamalara katıldı.

GHK liderinden skandal açıklama

Husiler, Sana’daki Halk Kongresi partisi liderlerine de geçtiğimiz Salı günü bu ulusal günde kısıtlı kutlamalar yapma izni vermişti. Genel Halk Kongresi (GHK) Partisi Başkanı Sadık Emin Ebu Ras ise, partinin kurucusu Ali Abdullah Salih’in öldürülmesinden bu yana ilk kez düzenlediği toplantıda, Husi milislerin yanında çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Ebu Ras’ın konuşması, Salih’in Husi milisler tarafından öldürüldüğünü görmezden geldiği gerekçesiyle yurtiçindeki ve dışındaki partililerin öfkelenmesine neden oldu.

Halk devrim meşalesi yaktı

Öte yandan milislerin kontrolü altındaki Zamar, İb ve Beyda bölgeleri de vatandaşların kutlamalarına tanıklık ederken, Yemen halkı bu bölgelerde Husilerin varlığını reddeden ve cumhuriyet rejimine bağlılıklarını yineleyen duygular çerçevesinde devrim meşalesi yaktı.

Marib’de Yemen Genelkurmay Başkanlığı da 3. Askeri Bölgede çeşitli birimlerin katıldığı askeri geçit töreninden önce “devrim meşalesini” ateşledi.

Askeri geçit töreninden önce ordu birimleri, Yemen Cumhuriyetini ve devrimin ilkelerini koruma, vatanın istikrarını savunma, ulusal egemenliği, cumhuriyetin kazanımlarını koruma ve Yemen’i Husi milislerden temizleme taahhüdünde bulundular.

Husilerle mücadele

Yemen Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Tahir el-Akili, tören sırasında yaptığı açıklamada, Yemen silahlı kuvvetlerinin bugün güçlü bir konumda olduğunu, zafer elde edebileceğini ve Yemen halkı içerisinde 26 Eylül 1962 öncesine dönmek isteyen herkesi niyetlerinden vazgeçirebileceğini vurguladı.

Husilere karşı zaferin yakın olduğuna dikkati çeken Tahir el-Akili, hükümet güçlerinin ülkenin her bölgesine hakim olacağını vurguladı.
Ülkedeki diğer şehirler gibi Taiz kenti de, 26 Eylül’de benzer kutlamalara tanıklık ederken, kutlamalara katılan taraflar, şehrin sokaklarında cumhuriyet ilkelerine bağlılıklarını içeren sloganlar attı.

Aktivistlerden tam destek

Yemenli aktivistler, sosyal paylaşım sitelerinde, üzerlerinde ulusal sloganların yazılı olduğu fotoğraflar yayınladı. Devrim tarihinin farklı yönlerine de dikkati çeken aktivistler, ilkeleri ve öncülerini hatırlatarak paylaşımlarda, Husi varlığına karşı mücadelenin devam edeceğini belirttiler.

Husi milisleri ise geçtiğimiz günlerde, 21 Eylül 2014 tarihinde meşru hükümete karşı gerçekleştirdikleri darbelerinin ve başkent Sana’ya yönelik baskınlarının 4. yıldönümünü kutlamıştı. Milisler, söz konusu gün dolayısıyla halkı da kutlama yapmaya zorlamıştı.